Zamknij

Zmarła 18-latka zaszczepiona na Covid-19. Trafiła do szpitala w ciężkim stanie

PAP
11.06.2021 06:50
szczepienie przeciw COVID-19
fot. Gustavo Valiente/SPUTNIK Russia/East News

W Genui na północy Włoch zmarła w czwartek 18-latka, która 25 maja została zaszczepiona przeciw Covid-19 preparatem AstraZeneca - podały służby medyczne. Przeszła operację w celu usunięcia zakrzepu i zatrzymania krwotoku mózgowego. W kraju na nowo rozgorzała dyskusja na temat konieczności zmiany strategii szczepień preparatem AstraZeneca.

Genua we Włoszech. Nastolatka o imieniu Camilla, pochodząca z Ligurii, została zaszczepiona podczas tzw. dnia otwartego dla wszystkich chętnych w wieku powyżej 18 lat. Mimo podwójnej operacji, jakiej została poddana, nie udało się jej uratować. Przypadek 18-latki, która trafiła do szpitala w ciężkim stanie, wywołał w kraju dyskusję na temat konieczności zmiany strategii szczepień preparatem AstraZeneca.

Włochy. Zmarła 18-latka zaszczepiona przeciw COVID-19 AstraZeneką. Przeszła operację

Według części ekspertów szczepionka ta nie powinna być podawana osobom w wieku poniżej 30-40 lat. Oczekuje się nowych rekomendacji dotyczących jej stosowania. Jest ona obecnie polecana głównie osobom, które ukończyły 60 lat. W niektórych miastach odwołano tzw. otwarte dni szczepień tym preparatem. 

Wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri oświadczył, że osoby w wieku mniej niż 30 lat nie powinny dostawać tej szczepionki. - Nie radziłbym jej zwłaszcza kobietom poniżej 50 lat - wyjaśnił w czwartek w wywiadzie radiowym. Dodał, że wątpliwości wynikają w dużej mierze także z tego, że "szerzenie się wirusa i wskaźnik liczby przypadków obniżają się znacząco".

- To jasne, że jeśli szczepionka wywołała podejrzenia z powodu pewnych powikłań, szczególnie u młodzieży, różnica między ryzykiem a korzyściami u tych osób zmniejsza się - zaznaczył wiceminister zdrowia. Jego zdaniem bardzo prawdopodobna jest zmiana zaleceń dotyczących wieku osób szczepionych preparatem, który nie został wyprodukowany w technologii mRNA, i przy uwzględnieniu bardzo niskiego obecnie szerzenia się koronawirusa w kraju.

- Tabele wskazują, że kiedy występuje mniej niż 50 przypadków Covid-19 na 100 tysięcy mieszkańców, tak jak jest teraz we Włoszech, stosunek między korzyściami a ryzykiem przemawia za podawaniem szczepionki AstraZeneki tylko osobom powyżej 40 lat - powiedział dziennikowi "La Stampa" konsultant urzędu nadzwyczajnego komisarza do spraw pandemii Guido Rasi.

- To nie oznacza, że wcześniej popełniono błąd, bo jeszcze trzy tygodnie temu stan epidemii i przebiegu kampanii szczepień był inny i uzasadniał masowe użycie tej szczepionki - dodał Rasi, który wcześniej był w kierownictwie Europejskiej Agencji Leków. Zapewnił jednocześnie, że młodzi ludzie, którzy już są po pierwszej dawce szczepionki AstraZeneki, mogą spokojnie przyjąć drugą.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP