Zamknij

Włosi zablokowali niemiecki statek z uchodźcami na wyspie Lampedusa

Redakcja
03.08.2017 11:02
Włosi zablokowali niemiecki statek z uchodźcami na wyspie Lampedusa
fot. East News

Do brzegu włoskiej wyspy Lampedusa przybił statek niemieckiej organizacji pozarządowej Jugend Rettet z uchodźcami na pokładzie. Na miejscu włoska straż przybrzeżna zablokowała go, zabraniając wpłynięcie do portu. Powodem jest niepodpisanie przez JR włoskiego kodeksu określającego zasady ratowania migrantów.

Zagłosuj

Czy Polska powinna pomóc Włochom w poradzeniu sobie z uchodźcami z Afryki Północnej?

Liczba głosów:

Na Morzu Śródziemnym działa dziewięć organizacji pomagających uchodźcom w przedostaniu się do Europy. Tylko trzy z nich podpisały włoski kodeks postępowania z uchodźcami z Afryki. – Odmowa (podpisania kodeksu) wyklucza te organizacje z systemu niesienia pomocy migrantom – komentował w poniedziałek szef włoskiego MSW Marco Minniti.

Straż zatrzymała statek

Statek Iuventa należący do organizacji Jugend Rettet został zatrzymany przez włoską straż przybrzeżną, która zabroniła mu wpłynięcia do portu – podaje agencja AFP. – Na pokładzie przeprowadzono rutynowe kontrole – mówił przedstawiciel straży Paolo Monaco, zapewniając, że wkrótce statek powinien dostać pozwolenie na ponowne wpłynięcie.

Kontrowersyjny dokument

Włoski kodeks określający zasady ratowania uchodźców na Morzu Śródziemnym to dokument liczący 13 punktów, spośród których największe kontrowersje budzi postawiony warunek, by na statkach organizacji obecni byli przedstawiciele policji sądowej w celu rozpoczynania śledztw w sprawie przemytu migrantów. Wymaga się też m.in., by statki unikały przekazywania uratowanych na morzu ludzi innym jednostkom, nie wpływały na wody libijskie, poza wyjątkowymi sytuacjami, oraz nie nadawały żadnych sygnałów, by nie zachęcać migrantów do wyruszania w drogę i nie naprowadzać ich łodzi w swoją stronę.

Zobacz także

Czy Przystanek Woodstock jest bezpieczny? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/PAP/strz