Zamknij

Służby kontra włoska mafia. 65 osób zatrzymanych [WIDEO]

Joanna Śpiechowicz
12.03.2019 13:07
Służby kontra włoska mafia. 65 osób zatrzymanych [WIDEO]
fot. Shutterstock

65 osób aresztowano we wtorek we Włoszech w dwóch wielkich antymafijnych operacjach przeciwko gangom kalabryjskiej 'ndranghety i sycylijskiej cosa nostry – podały media, powołując się na informacje od śledczych. Wśród zarzutów postawionych zatrzymanym jest m.in. zarzut prania brudnych pieniędzy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Pierwsza operacja wymierzona była w klany mafii z Kalabrii, które opuściły swoje kolebki na południu i przeniknęły do innych części kraju. Akcję przeprowadzono w kilku włoskich regionach.

Zatrzymań i przeszukań dokonano w Wenecji Euganejskiej, ale także w Emilii-Romanii, Lombardii i Kalabrii. Zatrzymano tam łącznie 33 osoby i skonfiskowano majątek o wartości ponad 10 milionów euro.

Wśród postawionych aresztowanym zarzutów jest pranie brudnych pieniędzy.

Zobacz także

Drugą akcję przeprowadzono na Sycylii, gdzie funkcjonariusze z komendy w Palermo aresztowali 32 osoby pod zarzutem przynależności do cosa nostry i powiązań z nią, wymuszeń oraz handlu narkotykami.

Operacja wymierzona była w mafiosów z nowej, odrodzonej komórki kierownictwa mafii, zwanej kopułą. To rezultat śledztw, w których trakcie ustalono, że po 20 latach znów odbywają się jej tajemne narady na szczycie.

Zobacz także

Dochodzenie wykazało, że w mafijnych rękach znajduje się duża firma autobusowa, która zabiera turystów z portu w Palermo i obwozi ich po mieście, organizując jego zwiedzanie.

RadioZET.pl/PAP/JŚ