Zamknij

Wnuki emigrantów mogą nabyć prawo obywatelstwa. W lipcu weszło nowe prawo

Redakcja
27.07.2017 18:44
Wnuki emigrantów mogą nabyć prawo obywatelstwa. W lipcu weszło nowe prawo
fot. Pixabay

Wprowadzone w życie nowe przepisy o nabywaniu obywatelstwa są w znacznym stopniu ułatwiające dla ubiegających się o portugalski paszport. Prawo obywatelstwa tego kraju nabywa teraz co godzinę pięciu obcokrajowców.

Według portugalskich mediów, w znacznym stopniu wzrosło zainteresowanie ich krajem, odkąd weszły w życie (1 lipca 2017 r.) ułatwienia. Teraz wnuki emigrantów mogą bez większego problemu zdobyć portugalski paszport, co dla wielu z nich jest największym marzeniem ułatwiającym życie.

Zdobycie paszportu jest formalnością

Zdobycie portugalskiego paszportu jest bardzo proste. – Aby de facto stali się oni Portugalczykami, muszą jedynie złożyć wniosek w placówce konsularnej naszego kraju lub, jeśli przebywają na jego terenie, udać się do Urzędu ds. Emigrantów i Granic – tłumaczył lizboński ekonomista Miguel Monteiro w rozmowie z PAP.

Dobra wiadomość dla tysięcy chętnych

Warunkiem otrzymania obywatelstwa będzie pozytywny wynik w teście z języka portugalskiego.  – Nowelizacja przepisów o przyznawaniu obywatelstwa może być dobrym rozwiązaniem w sytuacji gdy obywatele masowo opuszczają nasz kraj i sposobem na przyciągnięcie obcokrajowców mających portugalskie pochodzenie do kraju przodków – dodał Monteiro.

Według danych Banku Światowego z 2016 r. w Portugalii mieszka 10,3 mln ludzi.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Wikipedia/strz