Zamknij

To koniec, obrońcy Mariupola przestali bronić miasta. "Otrzymaliśmy rozkaz" [RELACJA]

20.05.2022 13:30
Wojna w Ukrainie
fot. Cover Images/East News

Wojna w Ukrainie trwa od 24 lutego. Rosja kontynuuje natarcie na obwód doniecki. Wiadomości z ostatniej chwili, najnowsze zdjęcia i filmy publikujemy na żywo. Relacja z inwazji Rosji na Ukrainę całą dobę na RadioZET.pl.

  • Trwa 87. dzień wojny. Obrońcy Mariupola przestali bronić miasta. - Otrzymaliśmy z Kijowa rozkaz o zaprzestaniu walk - ogłosił dowódca pułku Azow. Rosja twierdzi, że około 2000 ukraińskich żołnierzy poddało się
  • Donbas został całkowicie zniszczony - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. ''Rubiżne podzieliło losy Mariupola. Nie zachowały się żadne budynki'' - przekazał szef władz obwodowych.
  • Do 1700 ukraińskich obrońców Azowstalu poddało się, ale nieznana liczba pozostaje nadal w zakładach - podaje brytyjski wywiad
  • Rosyjski szturm na Siewierdonieck został odparty. 13 cywilów zginęło w rosyjskich ostrzałach w obwodzie ługańskim
  • "New York Times" opublikował nowe dowody egzekucji Ukraińców w Buczy. Nagrania pokazują egzekucję co najmniej ośmiu Ukraińców dokonaną przez rosyjskich spadochroniarzy
  • W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie operujące na terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego przypuściły 14 ataków, które zostały odparte przez Ukraińców
  • Przemiany w Rosji mogą nastąpić, gdy dojdzie do klęski militarnej na Ukrainie, która będzie szokiem dla Rosjan - uważa słynny rosyjski szachista Garri Kasparow
  • Najnowsze i aktualne wiadomości z wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Radia ZET

Wojna w Ukrainie - relacja na żywo

Wojna w Ukrainie NA ŻYWO. Rosjanie rozpoczęli inwazję na naszego wschodniego sąsiada 24 lutego, atakując go ze wszystkich możliwych stron: z morza, powietrza i lądu. Po kilku dniach ostrzeliwania obiektów strategicznych Rosjanie zaczęli ostrzeliwać budynki cywilne. Wraz z brakiem postępów, zaostrzyła się brutalność rosyjskich wojsk wobec ludności cywilnej. Liczba ofiar wciąż rośnie. 

Ukraina - Rosja: Relacja NA ŻYWO

Jakie są walki, gdzie one się odbywają i jak do ataku przygotowuje się Kijów można śledzić na żywo w całodobowej relacji na RadioZET.pl. Każdego dnia publikujemy zdjęcia i filmy z różnych miejsc w Ukrainie zamieszczane przez świadków na froncie. We wpisach można przeczytać także wypowiedzi ekspertów, polityków na temat bieżących wydarzeń w Ukrainie i możliwych scenariuszy zakończenia wojny z Rosją.

Walka o Donbas

Rosyjskie siły najeźdźców rozpoczęły bitwę o Donbas, do której od dawna się szykują, ale Ukraina będzie się bronić, powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wieczornego wystąpienia wideo, relacjonuje Ukrinform.

- Można teraz stwierdzić, że wojska rosyjskie rozpoczęły bitwę o Donbas, do której przygotowywały się od dawna. Bardzo duża część całej armii rosyjskiej jest teraz skupiona na tej ofensywie - przekazał prezydent Ukrainy.

Mariupol: Rosja stawia ultimatum

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że jeśli siły ukraińskie walczące w Mariupolu złożą broń, począwszy od godziny 6 rano czasu moskiewskiego (5 rano czasu polskiego) w niedzielę, ich życie zostanie oszczędzone - poinformowała agencja Reutera, powołując się na komunikat rosyjskiej agencji Tass.

Rosja oświadczyła wcześniej, że zlikwidowała wszystkie miejskie ośrodki ruchu oporu w Mariupolu. Według strony rosyjskiej pozostali bojownicy, zarówno ukraińscy, jak i obcokrajowcy, są zabarykadowani w hucie stali Azowstal.

Tass cytuje rosyjskiego generała pułkownika Michaila Mizintsewa, który oświadczył, że oferta Moskwy była podyktowana "katastrofalną sytuacją" w zakładzie, jak również "czysto ludzkimi wartościami". Rosjanin dodał: "Gwarantujemy, że życie wszystkich tych, którzy złożą broń, zostanie oszczędzone". Zgodnie z warunkami proponowanego porozumienia, pozostali w zakładzie obrońcy mieliby opuścić obiekt bez broni i aminucji między godziną 6 a 13 czasu moskiewskiego. Reuters poinformował, że władze w Kijowie nie zareagowały natychmiast na tę propozycję.

Czy Putin zaatakuje Ukrainę bronią chemiczną?

Wołodymyr Zełenski informował, że Rosja przygotowuje się do ataków z użyciem broni chemicznej. W podobnym tonie wypowiadał się Joe Biden. Już 22 marca prezydent USA zaznaczył, że udana obrona Ukraińców może sprawić, że Władimir Putin znalazł się "pod ścianą", co może sprawić, że sięgnie po broń chemiczną.

- Świadczy o tym rozpowszechnianie przez Rosję fałszywych informacji, jakoby Stany Zjednoczone przechowywały broń chemiczną na terenie Ukrainy. Jest to działanie mające odwrócić uwagę od zamiarów rosyjskiego przywódcy. To jasna oznaka, że on (Putin) rozważa użycie obu rodzajów tych broni - mówił Biden.

RadioZET.pl/PAP

C