Zamknij

Rosjanie wdarli się do mieszkania pracownika elektrowni i postrzelili go [RELACJA]

23.05.2022 19:10
Wojna w Ukrainie
fot. ANDREY BORODULIN/AFP/East News

Wojna w Ukrainie trwa od 24 lutego. Rosja kontynuuje natarcie na obwód doniecki. Wiadomości z ostatniej chwili, najnowsze zdjęcia i filmy publikujemy na żywo. Relacja z inwazji Rosji na Ukrainę całą dobę na RadioZET.pl.

  • Trwa 89. doba wojny. W Soczi spotkali się dziś przywódcy Rosji i  Białorusi. "Łukaszenka powiedział Putinowi, że Polska i NATO zamierzają zająć zachodnią Ukrainę" - podaje Ukrainska Prawda. "Ukraińcy jeszcze będą nas prosić, abyśmy nie pozwolili na oderwanie zachodniej i innych części Ukrainy" – miał dodać Łukaszenka
  • Rosjanie wdarli się do mieszkania pracownika Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i postrzelili go - informuje ukraiński koncern Enerhoatom
  • W obwodzie ługańskim Rosjanie szturmują Siewierodonieck, kluczowy cel ofensywy w Donbasie. Według ekspertów amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) rosyjskie wojska prawdopodobnie starają się utworzyć nową linię frontu na północ od miasta Popasna, aby okrążyć Siewierodonieck
  • - Nie czekajcie, aż Rosja zastosuje broń chemiczną, biologiczną, nie daj boże jądrową - apelował Wołodymyr Zełenski do uczestników Forum Ekonomicznego w Davos
  • Władimir Putin straci władzę i trafi do sanatorium w przyszłym roku - ocenia były szef brytyjskiego wywiadu MI6 Richard Dearlove, cytowany przez dziennik "New York Post"
  • Najnowsze i aktualne wiadomości z wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Radia ZET

Wojna w Ukrainie - relacja na żywo

Wojna w Ukrainie NA ŻYWO. Rosjanie rozpoczęli inwazję na naszego wschodniego sąsiada 24 lutego, atakując go ze wszystkich możliwych stron: z morza, powietrza i lądu. Po kilku dniach ostrzeliwania obiektów strategicznych Rosjanie zaczęli ostrzeliwać budynki cywilne. Wraz z brakiem postępów, zaostrzyła się brutalność rosyjskich wojsk wobec ludności cywilnej. Liczba ofiar wciąż rośnie. 

Ukraina - Rosja: Relacja NA ŻYWO

Jakie są walki, gdzie one się odbywają i jak do ataku przygotowuje się Kijów można śledzić na żywo w całodobowej relacji na RadioZET.pl. Każdego dnia publikujemy zdjęcia i filmy z różnych miejsc w Ukrainie zamieszczane przez świadków na froncie. We wpisach można przeczytać także wypowiedzi ekspertów, polityków na temat bieżących wydarzeń w Ukrainie i możliwych scenariuszy zakończenia wojny z Rosją.

Walka o Donbas

Rosyjskie siły najeźdźców rozpoczęły bitwę o Donbas, do której od dawna się szykują, ale Ukraina będzie się bronić, powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wieczornego wystąpienia wideo, relacjonuje Ukrinform.

- Można teraz stwierdzić, że wojska rosyjskie rozpoczęły bitwę o Donbas, do której przygotowywały się od dawna. Bardzo duża część całej armii rosyjskiej jest teraz skupiona na tej ofensywie - przekazał prezydent Ukrainy.

Mariupol: Rosja stawia ultimatum

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło, że jeśli siły ukraińskie walczące w Mariupolu złożą broń, począwszy od godziny 6 rano czasu moskiewskiego (5 rano czasu polskiego) w niedzielę, ich życie zostanie oszczędzone - poinformowała agencja Reutera, powołując się na komunikat rosyjskiej agencji Tass.

Rosja oświadczyła wcześniej, że zlikwidowała wszystkie miejskie ośrodki ruchu oporu w Mariupolu. Według strony rosyjskiej pozostali bojownicy, zarówno ukraińscy, jak i obcokrajowcy, są zabarykadowani w hucie stali Azowstal.

Tass cytuje rosyjskiego generała pułkownika Michaila Mizintsewa, który oświadczył, że oferta Moskwy była podyktowana "katastrofalną sytuacją" w zakładzie, jak również "czysto ludzkimi wartościami". Rosjanin dodał: "Gwarantujemy, że życie wszystkich tych, którzy złożą broń, zostanie oszczędzone". Zgodnie z warunkami proponowanego porozumienia, pozostali w zakładzie obrońcy mieliby opuścić obiekt bez broni i aminucji między godziną 6 a 13 czasu moskiewskiego. Reuters poinformował, że władze w Kijowie nie zareagowały natychmiast na tę propozycję.

Czy Putin zaatakuje Ukrainę bronią chemiczną?

Wołodymyr Zełenski informował, że Rosja przygotowuje się do ataków z użyciem broni chemicznej. W podobnym tonie wypowiadał się Joe Biden. Już 22 marca prezydent USA zaznaczył, że udana obrona Ukraińców może sprawić, że Władimir Putin znalazł się "pod ścianą", co może sprawić, że sięgnie po broń chemiczną.

- Świadczy o tym rozpowszechnianie przez Rosję fałszywych informacji, jakoby Stany Zjednoczone przechowywały broń chemiczną na terenie Ukrainy. Jest to działanie mające odwrócić uwagę od zamiarów rosyjskiego przywódcy. To jasna oznaka, że on (Putin) rozważa użycie obu rodzajów tych broni - mówił Biden.

RadioZET.pl/PAP

C