Zamknij

Wojna na Bliskim Wschodzie. Ruszyła ofensywa w celu "ochrony światowych źródeł energii"

PAP
26.03.2022 04:16
Płonące zbiorniki ropy w portowym mieście Jeddah w Arabii Saudyjskiej
fot. AP/Associated Press/East News

Koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej rozpoczęła w sobotę ofensywę w Jemenie przeciwko rebeliantom Huti, której celem ma być - jak poinformowały saudyjskie media - położenie kresu atakom na saudyjskie instalacje naftowe i "ochrona światowych źródeł energii".

Według opublikowanego komunikatu koalicja dokonuje nalotów na kontrolowaną przez Huti stolicę Jemenu - Sanę oraz na położony nad Morzem Czerwonym port Hodejda.

Operacja ma być prowadzona aż do osiągnięcia jej celów, czyli "ochrony światowych źródeł energii i zapewnienie łańcuchów dostaw". Wspierani przez szyicki Iran Huti "powinni ponieść konsekwencje ich wrogiego postępowania" - stwierdzili przedstawiciele koalicji złożonej w przeważającej mierze z sunnitów.

Arabia Saudyjska rozpoczęła ofensywę w Jemenie

W piątek Huti wydali komunikat, w którym poinformowali, że dokonują dużej operacji wojskowej "w głębi Arabii Saudyjskiej", której celem są saudyjskie rafinerie i instalacje naftowe. Według koalicji zaatakowane zostały m. in. instalacje dystrybucji produktów naftowych w Dżiddzie należące do koncernu Aramco. W rezultacie ataku dwa zbiorniki paliw stanęły w ogniu; nie było ofiar.

Wcześniej koalicja, w której skład wchodzą, poza Arabią Saudyjską, Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie, poinformowała o zniszczeniu nad Jemenem dwóch dronów lecących z Hodejdy w kierunku Arabii Saudyjskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna na żywo - najnowsze informacje

W piątek polskie MSZ opublikowało komunikat stwierdzający, że Polska zdecydowanie potępia atak Huti na cele cywilne oraz na infrastrukturę naftową i gazową w Królestwie Arabii Saudyjskiej.

RadioZET.pl

C