Zamknij

Reuters: konwoje wojskowe zbliżają się do Doniecka od strony rosyjskiej

23.02.2022 19:54
Reuters: konwoje wojskowe zbliżają się do Doniecka od strony rosyjskiej
fot. STRINGER /AFP /East News

Do Doniecka zbliżają się dwa konwoje wojskowe od strony rosyjskiej granicy - podała agencja Reutera. Jeden z konwojów składa się z dziewięciu czołgów i wozu bojowego. Drugi - z ciężarówek i cystern z paliwem.

Wojna na Ukrainie. Jak podaje agencja Reuters, do Doniecka zbliżają się dwa konwoje wojskowe od strony rosyjskiej granicy. Jeden z konwojów składa się z dziewięciu czołgów i wozu bojowego. Drugi - z ciężarówek i cystern z paliwem. Na pojazdach wojskowych nie ma żadnych emblematów.

Wcześniej CNN informował, że USA ostrzegły władze ukraińskie o zbliżającym się ataku Rosji na pełną skalę. Według strony amerykańskiej, na szczególne ryzyko narażony jest Charków.

Reuters: konwoje wojskowe zbliżają się do Doniecka

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał w poniedziałek dekret o uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych - Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL), powołanych przez prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie i z ich liderami podpisał porozumienia o przyjaźni i współpracy. Dzień później polecił ministerstwu obrony Rosji wysłanie do obydwu separatystycznych republik "sił pokojowych".

Parlament Ukrainy ma w środę głosować w sprawie wprowadzenia w kraju stanu wyjątkowego. Taki krok rekomendowała Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Ma on obowiązywać na terenie całego kraju poza obwodami donieckim i ługańskim, gdzie obowiązuje już specjalny reżim prawny.

W środę rozpoczęto również pobór rezerwistów w szeregi Sił Zbrojnych Ukrainy. Tego samego dnia władze Rosji rozpoczęły ewakuację swojej ambasady w Kijowie.

RadioZET.pl/ Reuters/ PAP

C