Zamknij

Wojna przeleje się na kolejne państwa? Prezydent Francji: istnieje ryzyko

19.05.2022 18:17
Rosja zaatakuje Mołdawię
fot. PAP

Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził, że "istnieje ryzyko, że tocząca się na Ukrainie wojna rozleje się na sąsiednie państwa, w tym Mołdawię". - Musimy chronić integralność terytorialną Mołdawii - podkreślił.

Wojna w Ukrainie może przelać się na Mołdawię - uważa Emmanuel Macron. - Mam nadzieję, że Unia Europejska "szybko zaopiniuje" wniosek Mołdawii o członkostwo w UE, co pozwoli na to, by w najbliższych tygodniach rząd w Kiszyniowie otrzymał "jasną odpowiedź" w tej sprawie - powiedział prezydent Francji.

- Istnieje ryzyko, że tocząca się na Ukrainie wojna rozleje się na sąsiednie państwa, w tym Mołdawię, musimy chronić integralność terytorialną tego kraju - powiedział Macron podczas spotkania z prezydent Mołdawii.

Wojna przeleje się na Mołdawię?

Prezydent Mołdawii Maia Sandu przyleciała do Paryża z Brukseli, w której wcześniej w czwartek rozmawiała m.in. z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. W środę prezydent Mołdawii wygłosiła przemówienie w Parlamencie Europejskim, w którym wezwała kraje UE do wsparcia europejskich aspiracji swojego państwa.

Krótko po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego Mołdawia, podobnie jak Ukraina i Gruzja, złożyła formalny wniosek o członkostwo w UE. Opinię na jego temat wyda teraz KE, po tym Rada Europejska będzie mogła nadać Mołdawii status państwa kandydującego.

W ostatnim czasie w separatystycznym Naddniestrzu w Mołdawii doszło do serii incydentów, które w ocenie ukraińskiego wywiadu wojskowego były prowokacjami Kremla, mającymi na celu wciągnięcie Naddniestrza w trwającą wojnę. Rosja wspiera Naddniestrze gospodarczo i politycznie, ma tam też około 1,5 tys. żołnierzy.

RadioZET.pl/ PAP

Wojna w Ukrainie na żywo. Najnowsze informacje

C