Zamknij

Rozpoczęły się rozmowy pokojowe w sprawie zakończenia wojny w Jemenie

Redakcja
05.12.2018 23:11
Wojna w Jemenie. W Szwecji rozpoczęły się rozmowy pokojowe
fot. Mohammed Mohammed/Xinhua News/East News

W Szwecji rozpoczęły się rozmowy pokojowe pomiędzy dwoma stronami wojny w Jemenie - rebeliantami Huthi oraz rządem wspieranym przez Arabię Saudyjską. Trwający od ponad trzech lat konflikt zbrojny spowodował największy na świecie kryzys humanitarny. Według UNICEF-u w ogarniętej wojną Jemenie co 10 minut umiera dziecko.  

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak podała agencja AFP, w środę do Sztokholmu przybyła dwunastoosobowa delegacja rządu jemeńskiego, który wspierany jest przez Arabię Saudyjską, na czele z ministrem spraw zagranicznych Khaledem al-Jamanim.

Ze strony szyickich rebeliantów Huthi przyjechała natomiast 6-osobowa grupa. Jej szef Mohammed Abdelsalam powiedział, że wraz ze swoimi współpracownikami "nie będzie szczędził wysiłków, aby odnieść sukces w rozmowach mających na celu przywrócenie pokoju i zakończenie agresji".

Zobacz także

Według AFP rozmowy odbywają się w zamku Johannesbergs, oddalonym o 60 kilometrów na północ od szwedzkiej stolicy. 

Kolejną próbę negocjacji pomiędzy stronami wojny w Jemenie Departament Stanu USA uznał za "niezbędny i istotny pierwszy krok". Z kolei władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, kluczowy sojusznik jemeńskiego rządu, określił rozmowy mianem "krytycznej okazji" na zaprowadzenie pokoju.

Jednak w ocenie ekspertów, na których powołuje się AFP, nie oczekuje się przełomu po zakończeniu rozmów pokojowych w Szwecji.

Zobacz także

Największy kryzys humanitarny na świecie

Realne szanse na doprowadzenie do rozmów pokojowych pojawiły się w połowie listopada, gdy siły prorządowe wzmogły ofensywę na Al-Hudajdę, strategiczny port w basenie Morza Czerwonego, odgrywający ogromną rolę jako miejsce dostarczania do Jemenu pomocy humanitarnej.

Zaciekłe walki o miasto wywołały reakcje międzynarodowe. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres ostrzegł przed katastrofalnymi skutkami zniszczenia portu, a USA, Wielka Brytania i Francja naciskały na Arabię Saudyjską, aby zaprzestała działań wojennych w Jemenie.

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, gdy społeczna rewolta położyła kres wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Alego Abd Allaha Salaha. Konflikt nasilił się, gdy w marcu 2015 roku interwencję w Jemenie rozpoczęła międzynarodowa koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej (Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Jordania, Katar, Kuwejt, Maroko, Senegal, Sudan i Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Według ONZ wojna w Jemenie pochłonęła od 2015 r. prawie 10 tys. ofiar i wywołała "największy kryzys humanitarny na świecie". Według danych Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), co dziesięć minut w Jemenie z powodu wojny umiera jedno dziecko. 

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/PAP/PTD