Zamknij

Ukraina wznowi negocjacje pokojowe z Rosją. Podano dokładny termin

Maciej Walasek
31.03.2022 04:01

Dawyd Arachamija szef delegacji Ukrainy prowadzącej negocjacje pokojowe z Rosją, przekazał, że rozmowy między krajami zostaną wznowione w piątek, 1 kwietnia. Kolejna runda również odbędzie się w Stambule.

negocjacje Rosji i Ukrainy w Stambule
fot. PAP/EPA

Ukraińsko-rosyjskie negocjacje pokojowe mogą zakończyć wojnę w Ukrainie. Chociaż ostatnie spotkanie nie przyniosło zawieszenia broni, zauważono, że stanowiska obu państw zaczęły się zbliżać. Być może Rosja zgodzi się, aby Ukraina wstąpiła do Unii Europejskiej, ale pod warunkiem, że zrezygnuje z członkostwa w NATO.

We wtorek 29 marca szef tureckiego MSZ Mevlut Cavusoglu, przyznał, że rozmowy delegacji "przyniosły najbardziej znaczący progres w dotychczasowych negocjacjach". Dwa dni później ukraiński negocjator Dawyd Arachamija, ogłosił, że następna tura rozmów odbędzie się w piątek, 1 kwietnia.

Ukraińsko-rosyjskie negocjacje zostaną wznowione 1 kwietnia

Arachamija w poście w mediach społecznościowych zaproponował, aby w ramach negocjacji doszło do spotkania prezydentów Ukrainy i Rosji: Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina. Jednak zdaniem rosyjskich negocjatorów, w pierwszej kolejności musi być widoczny postęp w przygotowaniach projektu porozumienia.

ZOBACZ TAKŻE: Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

Trwa wojna w Ukrainie. Każda wojna to nie tylko konflikt polityczny i militarny. To przede wszystkim niewinne ofiary i ludzie, którzy tracą wszystko. Fundacja Radia ZET prowadzi dla nich akcję pomocową.

RadioZET.pl/PAP