Zamknij

Wojna w Ukrainie wkracza w nową fazę. "Wyjątkowo trudne tygodnie"

13.05.2022 22:42
Wojna w Ukrainie
fot. PAP/EPA

Ukraina wkracza w nową, długotrwałą fazę wojny po szeregu niepowodzeń wojsk rosyjskich – ogłosił w piątek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. Polityk ostrzegł, że przed jego krajem "wyjątkowo trudne tygodnie". "Ile ich będzie, nikt dokładnie nie wie" – napisał na Facebooku.

Rosja doznała do 9 maja strategicznej porażki, nie zdołała zniszczyć państwa ukraińskiego poprzez wojskową interwencję i zmianę władz w niektórych miejscach na "rosyjskie marionetki" – ocenił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. "Rozpoczyna się nowa, długotrwała faza wojny w Ukrainie. Aby w niej zwyciężyć, trzeba w sposób przemyślany dysponować zasobami i unikać błędów" – podkreślił w komunikacie opublikowanym na Facebooku. 

Wojna w Ukrainie wkracza w nową fazę

Reznikow zobowiązał się uzbroić milion żołnierzy przy użyciu nowej broni i sprzętu wojskowego, które Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie przekazały Ukrainie w ciągu ostatnich kilku tygodni. Przekazał, że obecnie broń od zachodnich partnerów jest obecna na froncie tylko "punktowo".

– Ponad 1,5 tys. ukraińskich żołnierzy już się nauczyło lub w najbliższym czasie nauczy obsługiwać ten sprzęt. Część z nich będzie potem szkolić innych, a część – jak np. artylerzyści – od razu ruszy do boju. Minie pewien czas, zanim ciężkie zagraniczne uzbrojenie zrównoważy siły i przechyli szalę na korzyść Ukrainy – dodał.

Według niego wzrost presji sankcyjnej na Rosję i zwiększenia pomocy zagranicznej dla Ukrainy w ciągu kilku miesięcy doprowadzi do sytuacji, w której Rosja straci szanse na jakikolwiek sukces. – Wtedy powinno otworzyć się nowe okno możliwości dla Ukrainy. W tym nadzwyczaj trudnym okresie jest nam potrzebna jedność, solidarność, wola i cierpliwość – zaznaczył.

NA ŻYWO: WOJNA W UKRAINIE

RadioZET.pl/PAP/Ukrinform

C