Zamknij

Kolejne straty rosyjskiego wojska. Sztab Ukrainy podał najnowsze dane

01.05.2022 07:07

Ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły w sobotę dwa rosyjskie samoloty bojowe typu Su-25 i siedem dronów - poinformowała na Facebooku ukraińska armia. W ostatnich godzinach wydano dwa nowe komunikatu na temat sytuacji na froncie.

Ukraina
fot. Facebook/Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Wojna w Ukrainie nie idzie po myśli Władimira Putina. Pomimo teoretycznej przewagi militarnej, Rosjanom nie udało się zająć Kijowa ani całego Donbasu, a pod ich kontrolą pozostaje jedynie część miejscowości we wschodniej i południowej Ukrainie.

Kolejne straty rosyjskiego wojska. Sztab Ukrainy podał dane

Rosyjskie wojska ponoszą też regularne straty, jeśli chodzi o sprzęt wojskowy. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w sobotę, że od początku inwazji na Ukrainę armia agresora straciła już 1008 czołgów, a także około 23,2 tys. żołnierzy, 2445 pojazdów opancerzonych, 190 samolotów i 155 śmigłowców.

Straty Rosjan się powiększają. Ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły w sobotę dwa kolejne rosyjskie samoloty bojowe typu Su-25 i siedem dronów. Według tych informacji Rosjanie stracili oba samoloty i cztery z siedmiu zestrzelonych w sobotę dronów nad wschodnią Ukrainą.

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podało na Facebooku, że ukraińska armia zniszczyła na kontrolowanej przez Rosjan Wyspie Węży na Morzu Czarnym samobieżną wyrzutnię przeciwlotniczą Strzała-10, trzy czołgi przeciwlotnicze oraz wóz łączności.

W niedzielę nad ranem ukazał się natomiast najnowszy komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. "W ciągu minionej doby jednostki obrony przeciwlotniczej trafiły dziewięć celów powietrznych: dwa samoloty Su-25 i siedem bezzałogowców. W samych obwodach donieckim i ługańskim w ciągu ostatnich 24 godzin odparto dziewięć ataków wroga, zniszczono osiem czołgów, jeden system artyleryjski, 24 bojowe wozy opancerzone, jeden pojazd specjalny i pięć pojazdów kołowych" - czytamy w komunikacie.

Aby zwiększyć tempo operacji ofensywnej, dowództwo sił zbrojnych federacji rosyjskiej kontynuuje działania mające na celu wzmocnienie potencjału uderzeniowego swoich wojsk. Uzbrojenie i sprzęt wojskowy są przerzucane z magazynów w Zachodnim, Centralnym, Wschodnim Okręgu Wojskowym oraz Flocie Północnej na tereny przygraniczne z Ukrainą

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Zaznaczyło dodatkowo, że nieprzyjaciel prowadzi działania ofensywne na kierunkach Izium-Barwinkowo oraz Izium-Słowiańsk, gdzie przerzucono do 300 sztuk uzbrojenia i sprzętu i około 1 tys. żołnierzy. Rosjanie kontynuują naloty i ostrzał artyleryjski Charkowa, a także ostrzeliwują pozycje ukraińskie z terytorium obwodu briańskiego w Rosji.

"Na kierunku donieckim i taurydzkim zgrupowania wrogich wojsk prowadzą aktywne działania na całym odcinku linii kontaktu. Wróg próbuje przeprowadzać naloty i ostrzał artyleryjski na pozycje naszych wojsk. (...) Na kierunku południowobużańskim nieprzyjaciel stara się dotrzeć do granic administracyjnych obwodu chersońskiego i stworzenia dogodnych warunków do ataku na miasta Mikołajów i Krzywy Róg" - podkreślił sztab.

RadioZET.pl/PAP/Facebook

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo