Zamknij

Kijów głównym celem armii rosyjskiej. "Stolica zagrożona. Chcą zniszczyć elektrownię"

01.03.2022 00:52

Ukraina nie uzyskała jeszcze oczekiwanego wyniku rozmów z Rosją - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w poniedziałkowym przemówieniu wideo. Równocześnie zaapelował, aby rozważyć wprowadzenie na całym świecie strefy zakazu lotów dla rosyjskich samolotów i helikopterów.

Wołodymyr Zełenski
fot. PAP/EPA

Rozmowy Ukraina-Rosja odbyły się w piąty dzień wojny w Ukrainie. – Na razie nie ma takiego rezultatu rozmów, jaki chcielibyśmy uzyskać. Rosja zajęła stanowisko, zrobiliśmy kontrapunkty, żeby zakończyć wojnę. Otrzymaliśmy pewne sygnały. Kiedy nasza delegacja wróci do Kijowa, przeanalizujemy, co usłyszeliśmy, a następnie zdecydujemy, jak podejść do drugiej rundy rozmów – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Wojna w Ukrainie. "Kijów jest kluczowym celem"

Prezydent Ukrainy podkreślił, że w czasie poniedziałkowych negocjacji z delegacją rosyjską prowadzone były bombardowania ukraińskich miast. – Rosja stara się wywierać presję w prosty sposób. Niech nie traci na to czasu, nie akceptujemy takiej taktyki – powiedział Zełenski. Dodał, że Kijów jest głównym celem armii rosyjskiej.

– Dla wroga Kijów jest kluczowym celem. Dlatego stolica jest stale zagrożona – powiedział. – Chcą zniszczyć elektrownię i sprawić, że nasze miasto będzie pozbawione światła – dodał. – Nie pozwoliliśmy im przełamać obrony stolicy. Oni wysyłają do nas sabotażystów. Stale. Setki. Neutralizujemy ich wszystkich – zapewnił. 

Zakaz lotów dla rosyjskich samolotów

Zełenski zaapelował, aby rozważyć wprowadzenie na całym świecie strefy zakazu lotów dla rosyjskich samolotów i helikopterów oraz zamknąć porty dla rosyjskich statków w odpowiedzi na rosyjski ostrzał ukraińskiego miasta Charków.

Podkreślił, że państwo, które popełnia przestępstwo wobec obywateli, nie powinno być członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. W ciągu ostatnich pięciu dni Rosja przeprowadziła 56 uderzeń rakietowych i wystrzeliła 113 pocisków manewrujących na Ukrainę.

Wojna w Ukrainie - najnowsze informacje na żywo:

RadioZET.pl/PAP