Zamknij

"Odcięto mu ręce na oczach córki". Tak Rosjanie torturowali mieszkańców Ukrainy

10.04.2022 18:16

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka opublikowała w mediach społecznościowych poruszający wpis, w którym przytoczyła kilka najbardziej makabrycznych przypadków znęcania się Rosjan nad ludnością cywilną. Ludmiła Denisowa wspominała o mieszkańcach wyzwolonych terenów Ukrainy, którzy byli torturowani przez Rosjan i zaapelowała do ONZ o stanowczą reakcję w tej sprawie.

Ukraina
fot. Siły Zbrojne Ukrainy (zdjęcie z Nowoseliwki w obwodzie czernihowskim)

Wojna w Ukrainie trwa już 46. dobę. Rosjanie wycofali się już m.in. z obwodu kijowskiego i zdecydowaną większość swoich sił skupiają teraz na wschodzie Ukrainy. Atakują teraz przede wszystkim obwody: doniecki, ługański czy charkowski.

Jednak fakt, iż udało się wyzwolić część terenów z rąk agresora, nie oznacza, że życie wróciło do normy. Jak poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, wciąż przebywa tam sporo ludzi "okaleczonych", którzy byli poddawani torturom.

"Odcięto mu ręce na oczach córki". Tak torturowali Rosjanie

Działaczka opublikowała w mediach społecznościowych poruszający wpis, w którym przytoczyła kilka najbardziej makabrycznych przypadków znęcania się Rosjan nad ludnością cywilną.

"We wsi Makarów w regionie kijowskim 80-latkowi odcięto ręce na oczach córki. Zmarł od ran", "w Irpienu 20-letnia ciężarna kobieta została zgwałcona przez dwóch raszystów [rosyjscy faszyści - red.]. Straciła dziecko", "w rejonie chersońskim 60-letni mężczyzna został pobity kijami w obecności córki" - historie opisywane przez Denisową mrożą krew w żyłach.

Denisowa poinformowała również, że podczas okupacji niektórych wsi w okolicy Czernihowa "najeźdźcy założyli swoją siedzibę w Cerkwi Wniebowstąpienia", gdzie "znaleziono ciała ludzi, prawdopodobnie miejscowych mieszkańców, zastrzelonych przez rosyjskie wojsko".

"Terror, złe traktowanie i zabijanie ludności cywilnej na terytoriach okupowanych to zbrodnie wojenne - podkreśliła rzeczniczka i zaapelowała m.in. do ONZ o stanowczą reakcję w tej sprawie.

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo

RadioZET.pl/Facebook