Zamknij

Wojska USA i Korei Płd. odpaliły pociski. Jasny sygnał dla Kim Dzong Una

05.10.2022 06:34

Wojska USA i Korei Południowej wystrzeliły pociski rakietowe w odpowiedzi na przeprowadzony wcześniej przez północnokoreański reżim test z pociskiem balistycznym średniego zasięgu (IRBM) – poinformował w środę sztab generalny południowokoreańskiej armii.

Pocisk Hyunmoo-2
fot. AFP/EAST NEWS

Pociski wystrzelono na cele morskie. Jeden z nich, południowokoreański Hyunmoo-2, zawiódł krótko po odpaleniu i rozbił się. Pocisk był wyposażony w głowicę bojową, ale nie doszło do eksplozji.

USA i Korea Południowa odpowiedziały na próbę rakietową Pjongjangu

Wcześniej wojska USA i Korei Południowej dokonały ćwiczeń na Morzu Żółtym z udziałem myśliwców i okrętów wojennych. Ponadto na wody w pobliżu brzegów Korei Północnej ma być skierowany amerykański lotniskowiec.

Kroki te podjęto – jak poinformowano – w odpowiedzi na wystrzelenie we wtorek przez Koreę Północną pocisku balistycznego średniego zasięgu (IRBM), który po raz pierwszy od 2017 roku przeleciał nad Japonią. Według zachodnich ekspertów mógł być to pocisk Hwasong-12.

Prezydent USA Joe Biden i premier Japonii Fumio Kishida potępili to posunięcie reżimy Kim Dzong Una "w najostrzejszy sposób". Podobnie zareagowała Unia Europejska i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Na wniosek USA, mimo sprzeciwu Rosji i Chin, w środę ma odbyć się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu przedyskutowania obecnej sytuacji w rejonie Półwyspu Koreańskiego.

loader

RadioZET.pl/PAP