Zamknij

Wojska ukraińskie kontratakują pod Charkowem. Kolejne miejscowości odbite

10.05.2022 13:09
Ukraiński żołnierz przy zniszczonym rosyjskim czołgu
fot. AA/ABACA/Abaca/East News

W momencie gdy trwają ciężkie i mozolne walki w Donbasie w rejonie miast Popasana, Siewierodonieck i Izum, strona Ukraińska skutecznie naciera w rejonie Charkowa. Kolejne miejscowości na północ od miasta zostały wyzwolone.

W ramach wojny w Ukrainie, trwają zażarte walki w Donbasie i wokół Charkowa. Według potwierdzonych informacji ukraińskie wojsko odbiło szereg miejscowości na północ od Charkowa kierując się wzdłuż rzeki Doniec. Miejscowości wyzwolone to Bairak, Zamulivka, Rubizhne i Verkniii Saltiv.

W rejonie Charkowa i Czuhujewa trwa zakrojona na coraz szerszą skalę ukraińska kontrofensywa. Według waszyngtońskiego Institute for Study of War zagraża już ona Rosjanom wyparciem na linię granicy, a w dalszej perspektywie ukraiński kontratak może sparaliżować rosyjskie ruchy w kierunku rejonu koncentracji wojsk pod Iziumem.

To podczas walk w tym rejonie Rosjanie stracili najnowocześniejszy czołg używany przez ich armię T-90M. Poza fotografiami pojawiło się też nagranie z momentu zniszczenia tego pojazdu. Zniszczyć miały go oddział żołnierzy z charkowskiego 227 batalionu obrony terytorialny za pomocą granatnika "Carl Gustaf"

Ukraińskie wojska w tym rejonie znajdują się już tylko 15 km od granicy z Rosją.

Wojna w Ukrainie - relacja na żywo

C