Zamknij

Wołodymyr Zełenski podpisał ważną ustawę. Putin będzie wściekły

14.05.2022 23:20
Wołodymyr Zełenski
fot. GENYA SAVILOV /AFP /East News

Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zakazującą w kraju działalności prorosyjskich partii politycznych – poinformowała w sobotę deputowana partii Sługa Narodu Olha Sowhyria na Telegramie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zakazującą w kraju działalności prorosyjskich partii politycznych. "Prezydent Ukrainy podpisał ustawę o zakazie prorosyjskich partii politycznych! Ustawa wejdzie w życie w dzień po jej opublikowaniu" – podkreśliła deputowana partii Sługa Narodu Olha Sowhyria.

Zgodnie z ustawą zabroniona będzie działalność partii, których programy zawierają m.in. usprawiedliwienie lub zaprzeczenie zbrojnej agresji na Ukrainę, w tym poprzez przedstawianie jej jako konfliktu wewnętrznego czy wojny domowej, a także partii gloryfikujących osoby uczestniczące w zbrojnej agresji na Ukrainę, siły zbrojne Rosji oraz przedstawicieli okupacyjnej administracji.

Już od niedzieli godzina policyjna w Kijowie będzie trwała krócej, od godz. 23 do godz. 5. Od poniedziałku przejazd środkami komunikacji miejskiej będzie odpłatny i będą one jeździły dłużej. W mieście otwierają się kolejne muzea, w tym Muzeum Wody. Podwoje dla odwiedzających otworzyło też kijowskie zoo.

W restauracjach coraz większą popularnością cieszy się akcja „zawieszonej kawy” (lub innego napoju) i „zawieszonej pizzy” (lub innego dania) dla wojskowych - polega to na tym, że oprócz dania lub napoju dla siebie kupuje się drugą porcję na później, do odebrania przez żołnierza, który nie będzie musiał za to zamówienie płacić. Otwiera się coraz więcej urzędów, banków, sklepów, centrów handlowych, kin, bibliotek i teatrów.

Średni koszt wynajmu mieszkań w Kijowie od początku wojny spadł o 20-50 proc. Zgodnie z informacjami władz miejskich w Kijowie przebywa obecnie 47 tys. uchodźców, głównie z obwodu kijowskiego i donieckiego.

RadioZET.pl/ Z Kijowa Tatiana Artuszewska (PAP)

C