Zamknij

Wołodymyr Zełenski złożył obietnicę Polakom. Projekt ustawy wpłynie do parlamentu

22.05.2022 15:08
Andrzej Duda, Wołodymyr Zełenski
fot. PAP/EPA

Wołodymyr Zełenski planuje przyznać Polakom specjalny status prawny na Ukrainie. Prezydent zapowiedział wniesienie do parlamentu projektu ustawy – podała agencja UNIAN, cytując sekretarza prasowego ukraińskiego przywódcy, Serhija Nikiforowa.

Wołodymyr Zełenski przy okazji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie i jego przemówienia w ukraińskim parlamencie zapowiedział nadanie Polakom specjalnego statusu na Ukrainie – podał portal Hromadske. 

– Musimy zwrócić uwagę na uchwaloną w Polsce ustawę o osobach czasowo przesiedlonych z Ukrainy, która faktycznie zrównuje obywateli Ukrainy z obywatelami polskimi, za wyjątkiem prawa do głosowania. W związku z tym podobna ustawa zostanie uchwalona na Ukrainie z inicjatywy prezydenta – przekazał Serhij Nikiforow.

Według niego jest jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretnych zapisach ustawy, nad którą pracuje ukraińskie MSZ. Sekretarz prasowy prezydenta Ukrainy nie podał również konkretnego terminu wniesienia projektu ustawy do Rady Najwyższej.

Zełenski: dziękuję wszystkim Polakom za wsparcie

Zełenski podziękował w niedzielę wszystkim Polakom za wsparcie udzielone jego krajowi i rodakom podczas wojny w Ukrainie. Tekst przemówienia Zełenskiego w Radzie Najwyższej opublikował na Facebooku zastępca szefa jego kancelarii Andrij Sybiha.

– Dziękuję wszystkim Polakom za wsparcie. Chcę przemówić do wszystkich z tej mównicy. Niech usłyszy to każde województwo, powiat i gmina, którego wsparcie i pomoc odczuwa się w każdym regionie, mieście, wsi, w każdej gminie Ukrainy – powiedział prezydent Ukrainy. – Prawie wszystkie nasze miasta są miastami siostrzanymi Polski. Nasze narody są również braćmi. Nasze kraje są siostrami. Jesteśmy krewnymi i nie ma między nami granic ani barier. Między narodami ukraińskim i polskim już dawno ich nie ma – dodał.

Zełenski wezwał przy tym do dbania o jedność narodów polskiego i ukraińskiego. – Jedność naszych narodów musi pozostać niezmienna. Ani teraz, ani w przyszłości nikt nie ma prawa łamać tej jedności – powiedział.

RadioZET.pl/PAP

C