Zamknij

Rosjanie okradli seminarium w Ukrainie. Zabrali pamiątkę po Janie Pawle II. "Szabrownicy"

10.04.2022 19:29

Rosyjscy żołnierze okradli katolickie seminarium duchowne w Worzelu w obwodzie kijowskim w Ukrainie, zabierając także pamiątkowy kielich z mszy św., odprawionej tu w 2001 r. przez św. Jana Pawła II - poinformował biskup kijowsko-żytomierski.

Seminarium
fot. Bp Witalij Krywycki/Facebook

Wojna w Ukrainie. Rosyjscy żołnierze okradli katolickie seminarium duchowne w Worzelu w obwodzie kijowskim w Ukrainie, zabierając także pamiątkowy kielich z mszy św., odprawionej tu w 2001 r. przez papieża Jana Pawła II.

Rosjanie okradli seminarium. Zabrali pamiątkę po Janie Pawle II

"Szabrownicy sforsowali bramę ciężkim sprzętem, żeby wjechać do środka i nie wyjechać z pustymi rękami. Wywieźli praktycznie wszystko, co można sprzedać. Od klimatyzatorów, przez pralki, komputery, routery, sprzęt kuchenny aż po stare adidasy ojca-rektora, w których lubił biegać" - napisał biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywycki na Facebooku.

Dodał, że żołnierze uszkodzili też kilka samochodów, a także niektóre pomieszczenia seminarium, gdzie spowodowali wybuchy. Poinformował również, że seminarium zostało ewakuowane, ale dwa dni temu powróciło do Worzela, chociaż nie ma tam wody, światła ani gazu. „Na szczęście wszyscy seminarzyści żyją” - podkreślił duchowny.

Okradanie sklepów, prywatnych domostw, a nawet obiektów sakralnych w Ukrainie to niestety norma wśród rosyjskich okupantów. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała niedawno w mediach społecznościowych nagranie będące zapisem rozmowy jednego z żołnierzy z jego żoną.

"Rosyjscy okupanci są tak bezczelni, że plądrowanie ukraińskich domów stało się dla nich jak wycieczka do supermarketu. W rozmowie telefonicznej z okupantem żona prosi o laptopa, trampki i garnitur w odpowiednim rozmiarze" - skomentowała SBU na Twitterze.

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo

RadioZET.pl/PAP/Facebook/Twitter