Zamknij

W Los Angeles przegłosowano obowiązek szczepień dzieci powyżej 12. roku życia. ''Konieczność''

10.09.2021 07:11
W Los Angeles przegłosowano obowiązek szczepień dzieci powyżej 12. roku życia. ''Konieczność''
fot. FREDERIC J. BROWN/AFP/East News

Obowiązek szczepień dzieci powyżej 12. roku życia przegłosowała rada ds. edukacji hrabstwa Los Angeles w USA. Najludniejsze miasto stanu Kalifornia to drugi co do wielkości okręg szkolny w Stanach Zjednoczonych.

Sprzeciw w sprawie obowiązkowego zaszczepienia przeciwko Covid-19 wszystkich uczniów od 12. roku życia wyraziło kilku rodziców, którzy oświadczyli, że nie są pewni bezpieczeństwa szczepionek i powinni mieć prawo do podjęcia takiej decyzji w imieniu swoich dzieci.

– Nie uważam tego za twój wybór ani mój wybór – odpowiedział członek zarządu Rady Jackie Goldberg. – Postrzegam to jako konieczność dla społeczności. Oznacza to, że ludzie muszą robić rzeczy, z którymi nie czują się komfortowo, których nie są pewni, co może nawet wiązać się z pewnym ryzykiem – dodał. 

Zjednoczony Okręg Szkolny w Los Angeles, w którym uczy się ponad 600 tys. uczniów, głównie pochodzenia latynoskiego, już wcześniej wprowadził obowiązek testowania co tydzień wszystkich uczniów i pracowników szkół. Wymagane tam także jest noszenie maseczek na zewnątrz budynków oraz wewnątrz nich oraz wentylacja pomieszczeń.

W Los Angeles obowiązek szczepień dzieci powyżej 12. roku życia

W ramach obowiązkowego planu szczepień uczniowie w wieku 12 lat i starsi, którzy uczestniczą w zajęciach sportowych i innych zajęciach pozalekcyjnych, muszą przyjąć dwie dawki szczepionki do końca października. Pozostali mają czas do 19 grudnia.

– W tym działaniu nie chodzi o naruszanie czyichkolwiek praw. Ta akcja ma pomóc wykonywać nam naszą pracę i zapewnić, że dzieci będą mogły przychodzić do szkoły i będą bezpieczne – powiedziała członek zarządu Rady Monica Garcia.

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej dzieci stanowiły około jednej czwartej wszystkich potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Stanach Zjednoczonych w tygodniu kończącym się 2 września. W USA dzieciom powyżej 12. roku życia można podawać szczepionkę firm Pfizer/BioNTech.

RadioZET.pl/PAP