Zamknij

Wrócą kontrole na granicy z Polską? "Sprawą tą ma zająć się niemiecki rząd"

18.10.2021 19:11
Granica polsko-niemiecka
fot. MAREK BEREZOWSKI/REPORTER

Policja w Niemczech chce przywrócenia kontroli na granicy z Polską w związku z kryzysem migracyjnym – pisze ''Deutsche Welle'', powołując się na dziennik ''Bild''. Andrzej Duda miał uzyskać zapewnienie, że po niemieckiej stronie nie ma takiej intencji. 

Niemiecka policja ostrzega przed zwiększającą się liczbą migrantów, którzy nielegalnie przedostają się do Niemiec z Białorusi przez Polskę. Heiko Teggatz, szef związku zawodowego policji federalnej, zaapelował do niemieckiego rządu o czasowe przywrócenie kontroli na granicy polsko-niemieckiej. 

Teggatz w liście do ministra spraw wewnętrznych Horsta Seehofera stwierdził, że wkrótce możemy mieć do czynienia z kryzysem migracyjnym o podobnej skali, jak w 2015 roku. ''Także zdrowie naszych koleżanek i kolegów jest bardzo narażone, bo infekcje SARS-COV-2, szczególnie w krajach pochodzenia migrantów (Iraku, Syrii, Jemenie, Iranie, Afganistanie, itd.) nadal są liczne i rzadko rejestrowane przez władze'' – dodał. 

Według dziennika ''Bild'' szef niemieckiego MSW poparł żądania policji federalnej. ''Już w najbliższą środę (20 października - red.) sprawą tą ma zająć się niemiecki rząd, a Seehoferowi zależy na tym, by decyzja zapadła szybko'' – pisze ''Deutsche Welle''.

Kontrole na granicy z Polską? Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec

Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem m.in. o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej – poinformował w poniedziałek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Prezydent miał "opisać swojemu rozmówcy sytuację na granicy polsko-białoruskiej i uzyskać zapewnienie, że po niemieckiej stronie nie ma intencji wprowadzania kontroli na granicy z Polską".

RadioZET.pl/Deutsche Welle/PAP