Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Kreml planuje ogromne manewy. NATO ostrzega

28.08.2018 17:18
xxx wiadomosci

Rosja planuje przeprowadzenie największych od 1981 roku ćwiczeń wojskowych pod kryptonimem Wostok-2018 (Wschód-2018). W manewrach w centrum i na wschodzie kraju weźmie w nich udział około 300 tys. żołnierzy. Zdaniem NATO "Rosja skupia się na ćwiczeniu konfliktów na dużą skalę".

Wschód-2018. Rosja planuje wielkie manewry wojskowe fot. Kremlin.ru/CC BY 4.0

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował, że w ćwiczeniach uczestniczyć będzie ponad 1000 samolotów i śmigłowców. Manewry planowane są na 11-15 września tego roku.

Ćwiczenia "pod pewnymi względami będą powtórzeniem (manewrów Zapad-81), a pod pewnymi względami ich skala będzie bodaj jeszcze większa" - powiedział Szojgu na spotkaniu z dziennikarzami w Abakanie na Syberii Wschodniej.

Minister wyjaśnił, że ćwiczenia odbędą się "na niemal wszystkich poligonach okręgów wojskowych: Centralnego i Wschodniego". Zaangażowane zostaną siły Floty Pacyfiku, Floty Północnej i "w całości - wojska powietrzno-desantowe" - mówił Szojgu.

Wskazał, że manewry poprzedza seria ćwiczeń przygotowawczych z zakresu zaopatrzenia wojsk oraz przeprowadzony już niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej wojsk.

Mówiąc o tych przedsięwzięciach, rosyjski minister podkreślił, iż sprzęt wojskowy jest sprawdzany "w warunkach maksymalnie zbliżonych do bojowych".
Według rosyjskiej agencji TASS Wostok-2018 otrzymały status ćwiczeń międzynarodowych i w jednym z ich etapów wezmą udział oddziały sił zbrojnych Chin i Mongolii.

Wcześniej zapowiadano, iż manewry te rozpoczną się na poligonie Cugoł w Kraju Zabajkalskim 11 września. Ćwiczenia obejmą m.in. sąsiadujący z Japonią rosyjski Daleki Wschód, a ich początek zbiegnie się z obradami we Władywostoku dorocznego Wschodniego Forum Gospodarczego, którego gościem ma być premier Japonii Shinzo Abe.

Centralny Okręg Wojskowy obejmuje Powołże, Ural i Zachodnią Syberię. Jego dowództwo znajduje się w Jekaterynburgu. Wschodni Okręg Wojskowy ze sztabem w Chabarowsku obejmuje regiony leżące dalej na wschód - część Syberii i Daleki Wschód.

Zaniepokojenie Sojuszu

Pełniący obowiązki zastępcy rzecznika NATO Dylan White poinformował, że Rosja uprzedzała Sojusz o planowanych ćwiczeniach.

- NATO i Rosja wymieniły wzajemne informacje o ćwiczeniach wojskowych na posiedzeniu Rady NATO-Rosja w maju. Podczas tego spotkania Rosja poinformowała o ćwiczeniach Wostok-2018 i zaznaczyła, że będą one większe niż Wostok-2014 - podkreślił White.

- Wostok pokazuje, że Rosja skupia się na ćwiczeniu konfliktów na dużą skalę. Wpisuje się to we wzorzec, który obserwujemy od pewnego czasu: Rosji bardziej asertywnej, znacznie zwiększającej swój budżet obronny i obecność wojskową - zaznaczył White.

- W ciągu ostatnich lat zaobserwowaliśmy znaczące zbrojenia Rosji, w tym w regionie Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego oraz w basenie Morza Śródziemnego. Co więcej, Rosja pokazała, że chce użyć siły militarnej przeciwko swoim sąsiadom, na przykład Ukrainie i Gruzji - dodał zastępca rzecznika NATO.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń