Zamknij

Kreml planuje ogromne manewy. NATO ostrzega

Redakcja
28.08.2018 17:18
Wschód-2018. Rosja planuje wielkie manewry wojskowe
fot. Kremlin.ru/CC BY 4.0

Rosja planuje przeprowadzenie największych od 1981 roku ćwiczeń wojskowych pod kryptonimem Wostok-2018 (Wschód-2018). W manewrach w centrum i na wschodzie kraju weźmie w nich udział około 300 tys. żołnierzy. Zdaniem NATO "Rosja skupia się na ćwiczeniu konfliktów na dużą skalę".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował, że w ćwiczeniach uczestniczyć będzie ponad 1000 samolotów i śmigłowców. Manewry planowane są na 11-15 września tego roku.

Ćwiczenia "pod pewnymi względami będą powtórzeniem (manewrów Zapad-81), a pod pewnymi względami ich skala będzie bodaj jeszcze większa" - powiedział Szojgu na spotkaniu z dziennikarzami w Abakanie na Syberii Wschodniej.

Minister wyjaśnił, że ćwiczenia odbędą się "na niemal wszystkich poligonach okręgów wojskowych: Centralnego i Wschodniego". Zaangażowane zostaną siły Floty Pacyfiku, Floty Północnej i "w całości - wojska powietrzno-desantowe" - mówił Szojgu.

Wskazał, że manewry poprzedza seria ćwiczeń przygotowawczych z zakresu zaopatrzenia wojsk oraz przeprowadzony już niezapowiedziany sprawdzian gotowości bojowej wojsk.

Mówiąc o tych przedsięwzięciach, rosyjski minister podkreślił, iż sprzęt wojskowy jest sprawdzany "w warunkach maksymalnie zbliżonych do bojowych".
Według rosyjskiej agencji TASS Wostok-2018 otrzymały status ćwiczeń międzynarodowych i w jednym z ich etapów wezmą udział oddziały sił zbrojnych Chin i Mongolii.

Wcześniej zapowiadano, iż manewry te rozpoczną się na poligonie Cugoł w Kraju Zabajkalskim 11 września. Ćwiczenia obejmą m.in. sąsiadujący z Japonią rosyjski Daleki Wschód, a ich początek zbiegnie się z obradami we Władywostoku dorocznego Wschodniego Forum Gospodarczego, którego gościem ma być premier Japonii Shinzo Abe.

Centralny Okręg Wojskowy obejmuje Powołże, Ural i Zachodnią Syberię. Jego dowództwo znajduje się w Jekaterynburgu. Wschodni Okręg Wojskowy ze sztabem w Chabarowsku obejmuje regiony leżące dalej na wschód - część Syberii i Daleki Wschód.

Zaniepokojenie Sojuszu

Pełniący obowiązki zastępcy rzecznika NATO Dylan White poinformował, że Rosja uprzedzała Sojusz o planowanych ćwiczeniach.

- NATO i Rosja wymieniły wzajemne informacje o ćwiczeniach wojskowych na posiedzeniu Rady NATO-Rosja w maju. Podczas tego spotkania Rosja poinformowała o ćwiczeniach Wostok-2018 i zaznaczyła, że będą one większe niż Wostok-2014 - podkreślił White.

- Wostok pokazuje, że Rosja skupia się na ćwiczeniu konfliktów na dużą skalę. Wpisuje się to we wzorzec, który obserwujemy od pewnego czasu: Rosji bardziej asertywnej, znacznie zwiększającej swój budżet obronny i obecność wojskową - zaznaczył White.

- W ciągu ostatnich lat zaobserwowaliśmy znaczące zbrojenia Rosji, w tym w regionie Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego oraz w basenie Morza Śródziemnego. Co więcej, Rosja pokazała, że chce użyć siły militarnej przeciwko swoim sąsiadom, na przykład Ukrainie i Gruzji - dodał zastępca rzecznika NATO.

RadioZET.pl/PAP/PTD