Zamknij

Rozpoczęły się wybory parlamentarne na Węgrzech

Redakcja
08.04.2018 08:22
Wybory na Węgrzech
fot. East News

W niedzielę 8 kwietnia rozpoczęły się na Węgrzech wybory parlamentarne, w których spodziewane jest zdecydowane zwycięstwo rządzącej od 2010 r. koalicji konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP). Wyłonionych ma zostać 199 posłów.

Według węgierskich agencji prasowych, do głosowania uprawnionych jest ponad 8,2 mln osób. Głosować można w ponad 10 tys. lokali wyborczych, które zostały otwarte o godz. 6 i będą czynne do 19. Za granicą mają do dyspozycji 118 przedstawicielstw dyplomatycznych - warunkiem było zarejestrowanie się w takim przedstawicielstwie, co uczyniło ponad 58 tys. osób.

Wybory na Węgrzech

Wyłonionych ma zostać 199 posłów. Na Węgrzech obowiązuje mieszany system wyborczy. 106 posłów jest wybieranych w jednomandatowych okręgach wyborczych, a pozostałych 93 trafia do parlamentu z list partyjnych.

W sondażach wygrywa Fidesz-KDNP

Warunkiem dostania się do parlamentu jest przekroczenie 5-procentowego progu wyborczego. W przypadku koalicji dwóch partii, jest to 10 proc. Doliczane są też głosy z jednomandatowych okręgów wyborczych ich kandydatów, którzy nie zdobyli mandatu. Do list partyjnych dolicza się także "nadprogramowe" głosy zwycięzcy z jednomandatowego okręgu, czyli różnicę między liczbą jego głosów a tych oddanych na drugiego w kolejności kandydata; od tej liczby odejmuje się jednak jeden głos.

Wszystkie sondaże wskazują na zwycięstwo Koalicji Fidesz-KDNP.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz