Zamknij

Łotysze wybrali parlament. Exit poll: zwycięża ''Zgoda'' realizująca interesy Rosji

Redakcja
06.10.2018 20:08
Łotysze wybrali parlament. Exit poll: zwycięża ''Zgoda'' realizująca interesy Rosji
fot. PAP/EPA

Reprezentująca rosyjskojęzyczną mniejszość Socjaldemokratyczna Partia "Zgoda" zdobyła najwięcej - 19,4 proc. - głosów w sobotnich wyborach parlamentarnych na Łotwie - wynika z sondaży exit poll zleconych przez państwową telewizję LTV.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Liberalna koalicja „Dla Rozwoju Łotwy” i „Ruchu Za!” zdobyła 13,4 proc., a konserwatywny Sojusz Narodowy (NA) 12,6 proc. Obie te formacje mają proeuropejską orientację.

Populistyczne, antysystemowe ugrupowanie o nazwie "Do Kogo Należy Państwo" (KPV LV) uzyskało w sobotę 11,5 proc. głosów, a na kolejnym miejscu uplasowała się Unia Zielonych i Związku Rolników (ZZS) premiera Marisa Kuczinskisa z wynikiem 9,7 proc.

Ugrupowania tworzące obecną koalicję - ZZS, NA i liberalna Jedność (otrzymała 6,9 proc. głosów) - wspólnie mają 29,2 proc. elektoratu, co oznacza, że do stworzenia większościowego rządu potrzebowałyby jeszcze co najmniej jednego koalicjanta.

Wybory parlamentarne na Łotwie 

Zwycięstwo "Zgody" nie byłoby niespodzianką, bo to ugrupowanie zajęło pierwsze miejsce w dwóch poprzednich wyborach - w 2011 i 2014 r., uzyskując odpowiednio ponad 28 oraz 23 proc. głosów. W obu przypadkach nie zdołała jednak znaleźć nikogo, kto by chciał z nią stworzyć rząd. Tym razem może być inaczej, bo otwarte na koalicję jest KPV LV.

Zobacz także

"Zgoda" nie tylko reprezentuje rosyjskojęzyczną mniejszość - która stanowi około 1/4 z niespełna dwumilionowej populacji Łotwy - ale zdaniem analityków także realizuje interesy Rosji. W kampanii wyborczej "Zgoda" zapowiadała np. obniżenie wydatków na obronność do 1 proc. PKB. Na dodatek w tym roku zawarła ona sojusz z rządzącą w Rosji partią Jedna Rosja.

O mandaty w 100-osobowym Sejmie (Saeima) ubiega się ponad 1400 kandydatów reprezentujących 16 partii politycznych. Łotysze głosują w 954 lokalach wyborczych w kraju i w 121 lokalach za granicą, w 45 krajach.

RadioZET.pl/PAP/DG