Zamknij

We Francji bez niespodzianek. Miażdżąca przewaga Macrona, Le Pen narzeka na frekwencję

Redakcja
18.06.2017 21:12
We Francji bez niespodzianek. Miażdżąca przewaga Macrona, Le Pen narzeka na frekwencję
fot. PAP/EPA

Na partię La Republique en Marche prezydenta Francji Emmanuela Macrona głosowało 41 proc. wyborców - podało MSW po przeliczeniu 57 proc. głosów oddanych w niedzielę w drugiej turze wyborów parlamentarnych. Na drugim miejscu są Republikanie z 23 proc. oddanych głosów.

Według MSW, na trzecim miejscu uplasował się skrajnie prawicowy Front Narodowy, na który głosowało 10 proc. wyborców. Czwarte miejsce zajęli socjaliści z 6,2 proc. głosów.

Zobacz także

We Francji obowiązuje większościowa ordynacja wyborcza, więc procentowe wyniki wyborów nie znajdują odzwierciedlenia w składzie parlamentu. Według prognoz, partia Macrona zdobyła od 355 do 425 miejsc w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym, co daje jej większość bezwzględną.

Szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen oświadczyła, że niska frekwencja, szacowana na 43 proc., podważa mandat nowo wybranego Zgromadzenia Narodowego.

Le Pen dodała, że wybory wygrało co najmniej sześcioro kandydatów FN. Wśród nich do francuskiego parlamentu po raz pierwszy wejdzie sama szefowa FN, która dotąd zasiadała w Parlamencie Europejskim.

RadioZET.pl/PAP/KM