Zamknij

Wybory w Katalonii. Sondaż: separatyści zdobyli większość w parlamencie

Redakcja
21.12.2017 22:29
Wybory w Katalonii. Sondaż: separatyści zdobyli większość w parlamencie
fot. Archiwum RadioZET.pl

Wybory do katalońskiego parlamentu. Według sondażów separatyści mają większość w parlamencie, mimo, że prawdopodobnie wygrała Partia Obywatelska (Ciudadanos). Oficjalne wyniki ogłoszone zostaną w piątek 22 grudnia.

Wszystko wskazuje na to, że separatyści zdobędą większość w katalońskim parlamencie. Wykonany na zamówienie dziennika “La Vanguardia” sondaż Grupy Godo wskazuje, że choć w czwartkowych wyborach do parlamentu Katalonii wygrała Partia Obywatelska (Ciudadanos), przeciwna separatyzmowi, to zwolennicy secesji będą mieć razem większość w katalońskim parlamencie.

Według sondażu, przeprowadzonego metodą telefoniczną i exit poll, w którym wzięło udział po wyjściu z lokali wyborczych około 3200 Katalończyków, Ciudadanos mogą liczyć na 34-37 miejsc w regionalnym parlamencie.

Lewica na drugim miejscu

Drugie miejsce prawdopodobnie zajęła Republikańska Lewica Katalonii (ERC), kierowana przez osadzonego w więzieniu byłego wicepremiera Oriola Junquerasa. Jego ugrupowanie zdobyło w czwartek od 34 do 36 mandatów.

 

Separatyści mają większość

Do parlamentu wejdzie jeszcze lewicowe ugrupowanie Wspólna Katalonia (7-8 mandatów), separatystyczna Kandydatura Jedności Ludowej (5-6 mandatów), a także Partia Ludowa, rządząca aktualnie Hiszpanią (3-5 mandatów).

Niebezpieczny smog objął już niemal całą Polskę. Zobacz, czym to grozi: >>KLIJNIJ TUTAJ<<

RadioZET.pl/PAP/strz

C