Zamknij

Gorzko-słodkie zwycięstwo Merkel. Kanclerz przemówiła po wynikach

Redakcja
24.09.2017 19:39
Gorzko-słodkie zwycięstwo Merkel. Kanclerz przemówiła po wynikach
fot. PAP/EPA

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w niedzielę po ogłoszeniu wyników sondaży exit polls, że kierowany przez nią blok partii chadeckich CDU/CSU "zrealizował strategiczny cel" i ma obecnie misję tworzenia rządu.

W wyborach do Bundestagu chadecy zdobyli 32,9 proc. głosów. - Nie będę owijała w bawełnę, że liczyliśmy na trochę lepszy wynik - powiedziała Merkel w krótkim wystąpieniu w centrali CDU w Berlinie. - To jasne, nie wolno nam jednak zapominać, że za nami jest bardzo wymagająca kadencja - zastrzegła.

Od 2015 roku do Niemiec przyjechało 1,3 mln migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, za zamiarem ubiegania się o azyl, co mocno spolaryzowało niemieckie społeczeństwo.

Zobacz także

- Dlatego cieszę się, że osiągnęliśmy strategiczne cele naszej kampanii wyborczej. Jesteśmy największą siłą, mamy misję tworzenia rządu, przeciwko nam nie może powstać żaden inny rząd - tłumaczyła szefowa CDU.

Merkel zapowiedziała, że będzie zabiegała o odzyskanie wyborców, którzy przeszli do Alternatywy dla Niemiec (AfD). Z informacji telewizji ARD wynika, że w porównaniu z poprzednimi wyborami ponad 1 mln wyborców przeniosło swoje głosy na AfD.

Partie chadeckie uzyskały najgorszy wynik od 1949 roku.

Wyniki exit pool

Z sondaży exit poll opublikowanych po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że na CDU/CSU głosowało 33,5 proc. wyborców. SPD poparło 21 proc., a Alternatywę, która po raz pierwszy weszła do Bundestagu, 13 proc. elektoratu.

Chadecja i SPD doznały dotkliwych strat w porównaniu z poprzednimi wyborami. W 2013 roku na chadeków głosowało 41,5 proc., a na socjaldemokratów 25,7 proc. Rezultat SPD jest najgorszym wynikiem tej partii w powojennej historii.

Liberalna FDP dostała 10 proc., Lewica 9 proc., a Zieloni 9 proc. Pozostałe partie nie przekroczyły progu wyborczego.