Zamknij

Niemcy wybrali: zwycięstwo Angeli Merkel

Redakcja
24.09.2017 18:04
Niemcy wybrali: zwycięstwo Angeli Merkel
fot. PAP/EPA

Blok partii chadeckich CDU/CSU Angeli Merkel wygrał zgodnie z przewidywaniami wybory parlamentarne w Niemczech - podała telewizja publiczna ARD w oparciu o sondaże exit polls. Antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) będzie w nowym Bundestagu trzecią siłą.

Zagłosuj

Czy zwycięstwo partii Angeli Merkel w wyborach do Bundestagu to dobra wiadomość dla Polski?

Liczba głosów:

Z sondaży exit poll opublikowanych po zamknięciu lokali wyborczych wynika, że na CDU/CSU głosowało 33,5 proc. wyborców. SPD poparło 21 proc., a Alternatywę, która po raz pierwszy weszła do Bundestagu, 13 proc. elektoratu.

Przechwytywanie

Chadecja i SPD doznały dotkliwych strat w porównaniu z poprzednimi wyborami. W 2013 roku na chadeków głosowało 41,5 proc., a na socjaldemokratów 25,7 proc. Rezultat SPD jest najgorszym wynikiem tej partii w powojennej historii.

Liberalna FDP dostała 10 proc., Lewica 9 proc., a Zieloni 9 proc. Pozostałe partie nie przekroczyły progu wyborczego.

Angela Merkel i Martin Schulz przy urnach wyborczych

Kandydat SPD na kanclerza Martin Schulz głosował w niedzielę w swoim rodzinnym Wuerselen, pod Akwizgranem, w Nadrenii Północnej-Westfalii. 61-letni socjaldemokrata mówił, że mimo niekorzystnych sondaży, liczy na dobry wynik swojej partii. Kanclerz Niemiec Angela Merkel zagłosowała w Berlinie, powstrzymując się przy tym od komentarza. Będąca faworytką wyborów szefowa CDU oddała głos w lokalu wyborczym zorganizowanym w stołówce Uniwersytetu Humboldtów. Towarzyszył jej mąż Joachim Sauer. 

System wyborczy w Niemczech

Każdy wyborca dysponuje dwoma głosami: jeden oddaje na konkretnego kandydata w swoim okręgu wyborczym, a drugi na listę partyjną. Bundestag liczy 598 miejsc, jednak w praktyce, ze względu na ordynację wyborczą, liczba posłów jest znacznie większa. W dobiegającej końca kadencji jest ich 631.

RadioZET.pl/PAP/DG