Zamknij

Rosja: Władimir Putin po raz kolejny prezydentem. Uzyskał rekordowe poparcie

Redakcja
19.03.2018 07:15
Rosja: Władimir Putin po raz kolejny prezydentem. Uzyskał rekordowe poparcie
fot. PAP/EPA

W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów — poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

Na drugim miejscu jest kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, Paweł Grudinin, który według najnowszych danych CKW uzyskał 11,2 proc. głosów. Grudinin oświadczył, że wybory ocenia jako nieuczciwe. 

Wyniki wyborów w Rosji

Najnowsze dane CKW wskazują, że wynik uzyskany przez Putina jest wyższy niż w jakichkolwiek poprzednich wyborach prezydenckich, w których brał on udział. W 2000 roku, u początku swych rządów, Putin uzyskał w wyborach 52,9 proc., w 2004 — 71,3 procent, a w 2012, gdy wrócił na Kreml po czteroletnim sprawowaniu urzędu premiera, 63,6 proc.

W niedzielę wieczorem prezydent Rosji Władimir Putin podziękował na wiecu w Moskwie swym zwolennikom za poparcie. Oznajmił także, że uważa rezultaty głosowania za wyraz zaufania i nadziei na rozwój Rosji.

RadioZET.pl/PAP/KM