Zamknij

Początek kłopotów Trumpa? Demokraci przejmują kontrolę nad Izbą Reprezentantów

Redakcja
07.11.2018 07:09
Donald Trump
fot. PAP/EPA

Partia Demokratyczna wygrała wtorkowe wybory do Izby Reprezentantów USA. Pozwoli jej to przejąć od Republikanów kontrolę nad izbą niższą amerykańskiego Kongresu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wyborcze wyniki wciąż spływają, ale media podkreślają, że większość Demokratów w niższej izbie parlamentu USA jest pewna.

Portal ABC News informuje, że kandydaci tej partii wygrali już w 19 okręgach, w których reprezentantami do tej pory byli Republikanie. Przedstawiciele Demokratów zapowiadają, że będą wykorzystywać większość w Izbie Reprezentantów do przeciwstawiania się niektórym politycznym inicjatywom prezydenta USA Donalda Trumpa.

Wybory w USA

Wcześniej w nocy z wtorku na środę polskiego czasu większość w Senacie USA w wyborach środka kadencji utrzymała Partia Republikańska. Kandydaci Republikanów wygrali senackie głosowanie m.in. w okręgach w Indianie oraz Dakocie Północnej, których reprezentantami w izbie wyższej Kongresu USA byli do tej pory Demokraci. Przedstawiciele GOP są również praktycznie pewni uzyskania senackich foteli m.in. na Florydzie oraz w Teksasie i Missisipi. 

Demokraci odbili z kolei z rąk Republikanów senacki mandat w Minnesocie.

Zobacz także

Prezydent Donald Trump ocenił, że wynik Partii Republikańskiej we wtorkowych wyborach środka kadencji to „olbrzymi sukces”. „Olbrzymi sukces dzisiejszej nocy. Dziękuję wszystkim!” – napisał na Twitterze.

RadioZET.pl/PAP/DG