Zamknij

W czwartek przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii

Redakcja
07.06.2017 12:54
W czwartek przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii
fot. Pexels.com

W czwartek 8 czerwca Brytyjczycy zagłosują w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Planowo miały się one odbyć w 2020 r., jednak premier Theresie May zależało, aby rozpisać je jak najszybciej.

Trudne zadanie czeka nowo wybranych parlamentarzystów. Będą musieli przeprowadzić Wielką Brytanię przez negocjacje związane z opuszczeniem przez Królestwo Unii Europejskiej. W czerwcu 2016 roku większość Brytyjczyków (51,89 proc.) opowiedziało się w referendum za Brexitem. Ponadto będą musieli zmierzyć się z narastającym w ostatnim czasie problemem terroryzmu.

Faworyte Partia Konserwatywna

Jak podają brytyjskie media, zdecydowanym faworytem jest rządząca Partia Konserwatywna. Siedmiotygodniowa kampania wyborcza zdominowana była przez tematy związane z Brexitem, ograniczeniem napływu imigrantów, finansowaniem usług publicznych (m.in. systemu zdrowia, edukacji i policji) i terroryzmem.

Banksy przeciwny torysom

Znany na całym świecie artysta uliczny Bansky zaproponował nagrodę dla każdego, kto wyśle mu zdjęcie karty wyborczej z głosem oddanym na inną partię niż konserwatywna. Sprawą zajęła się policja, ponieważ oferowanie korzyści w zamian za głosy w wyborach jest niezgodne z prawem.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Wyborcza/strz