Zamknij

Wybuch małego reaktora w Rosji. Mieszkańcy mają opuścić wioskę Nionoksa

13.08.2019 18:30
Czarnobyl
fot. Shutterstock

Rosja. Nowe informacje po wybuchu małego reaktora jądrowego na poligonie marynarki wojennej Rosji nad Morzem Białym. Jak podaje agencja Associated Press, rosyjskie wojsko zaleciło mieszkańcom wioski przy poligonie Nionoksa opuszczenie swoich domów. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Federalny Ośrodkek Nuklearny w Sarowie podał w poniedziałek, że podczas testów na Morzu Białym na północy Rosji w ubiegłym tygodniu wybuchł mały reaktor jądrowy. Centrum wyjaśniło w oficjalnym komunikacie, opublikowanym w lokalnej gazecie w mieście Sarow, że reaktor był częścią silnika rakietowego na paliwo ciekłe. Sarow jest miastem zamkniętym i ważnym ośrodkiem nuklearnym w obwodzie niżnienowogrodzkim.

Ośrodek poinformował, że przygotowania do testów nowej broni trwały ponad rok.

Wybuch w Rosji. Wzrost promieniowania 

We wtorek rosyjskie władze poinformowały, że przy czwartkowym wybuchu na poligonie poziom promieniowania w odległym o 40 kilometrów Siewierodwińsku przewyższał emisję tła naturalnego od 4 do 16 razy. 

Według informacji Północnego UGMS (Zarządu Hydrometeorologii i Monitoringu Środowiska Naturalnego), o godz. 12. czasu moskiewskiego (w czwartek) 8 sierpnia 2019 roku automatyczne systemy kontroli sytuacji radiacyjnej notowały w sześciu spośród ośmiu punktów pomiarowych poziom promieniowania od 4 do 16 razy większy niż emisja tła naturalnego na tym terenie

komunikat rosyjskiej państwowej służby meteorologicznej

Poziom promieniowania wynosił wtedy od 0,45 do 1,78 mikrosiwerta na godzinę, ale zaraz potem zaczął spadać i w dwie i pół godziny później nastąpiła jego normalizacja przy wskaźnikach od 0,13 do 0,16 mikrosiwerta na godzinę. Pierwszy oficjalny komunikat na temat czwartkowego wypadku informował, że silnik rakietowy na paliwo ciekłe wybuchł w trakcie próby poligonowej, powodując pożar, ale poziom promieniowania nie zwiększył się ponad naturalną emisję tła.

Wybuch małego reaktora jądrowego. Mieszkańcy mają opuścić wioskę

Mieszkańcom położonej przy poligonie Nionoksa wioski o tej samej nazwie zalecono, by opuścili ją w środę na czas prowadzonych na poligonie prac - powiedziała we wtorek TASS rzeczniczka administrujących także Nionoksą władz miasta Siewierodwińsk. Nie uściśliła jednak, czy ewakuacja ma związek z czwartkowym incydentem.

Zobacz także

- Komenda poligonu wysłała zawiadomienie o planowanych przedsięwzięciach organów adminsitracji wojskowej. W związku z tym mieszkańcom Nionoksy zalecono opuszczenie 14 sierpnia jej terytorium. To normalna praktyka w czasie przeprowadzania prób - zaznaczyła rzeczniczka. 

W poniedziałek w Sarowie odbył się pogrzeb pięciu pracowników Ośrodka, którzy zginęli w katastrofie w obwodzie archangielskim. Szef Rosyjskiej Państwowej Korporacji Energii Jądrowej (Rosatom) Aleksiej Lichaczow poinformował, że zginęli oni podczas testów nowego "wyrobu specjalnego". Nie wyjaśnił, o jaką broń chodzi, jednak zapewnił, że prace nad nią będą kontynuowane.

RadioZET.pl/apnews.com/TASS/PAP