Zamknij

Wybuch w Meksyku. Wzrosła liczba ofiar [WIDEO]

Redakcja
20.01.2019 20:35
Wybuch w Meksyku. Wzrosła liczba ofiar [WIDEO]
fot. Secretary of National Defense/Associated Press/East News

Co najmniej do 79 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wybuchu rurociągu z paliwem w stanie Hidalgo w środkowym Meksyku - poinformował w niedzielę meksykański minister zdrowia. Wcześniej podawano liczbę 73 zabitych. W szpitalach nadal przebywa 66 osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dane te podał na konferencji prasowej Jorge Alcocer. Do wybuchu doszło, kiedy około 800 ludzi z plastikowymi kanistrami zbiegło się w piątek do rurociągu Tula-Tuxpan w Tlahuelilpan, przedziurawionego przez złodziei ropy. Słup ropy bił z rury przez około 2 godziny na 7 metrów, po czym nastąpiła eksplozja.

Rurociąg uszkadzany był już 10 razy

Zniszczona przez wybuch część rurociągu znajduje się w pobliżu rafinerii Tula należącej do państwowej firmy naftowej Petroleos Mexicanos (Pemex). Tlahuelilpan, liczące 20 tys. mieszkańców, leży 13 km od rafinerii, dostarczającej paliwo także do innych stanów w środkowym Meksyku.

Zobacz także

Pemex poinformował, że uszkodzony rurociąg został niedawno przywrócony do użytku. Wcześniej, również z powodu nielegalnego odwiertu, nie działał od 23 grudnia. Ten konkretny rurociąg był uszkadzany 10 razy w ciągu ostatnich trzech miesięcy - dodano.

Zobacz także

Jak podkreślają agencje, do wybuchu w Tlahuelilpan doszło wkrótce po wdrożeniu przez rząd prezydenta Meksyku Andresa Manuela Lopeza Obradora krajowej strategii walki z kradzieżą paliwa - przestępstwem, które w dwóch poprzednich latach przyniosło straty w budżecie państwa w wysokości około 3 mld dolarów i regularnie powoduje braki w zaopatrzeniu stacji paliwowych w całym kraju.

Złodziejski proceder

Plan władz przewiduje zamykanie rurociągów najbardziej narażonych na działanie gangów złodziei, którzy usiłują wstawiać w nie zastawki umożliwiające nielegalne podbieranie paliwa. Ten złodziejski proceder spowodował w styczniu powszechne braki paliwa, w tym także w stanie Hidalgo.

Zobacz także

Szef Pemexu Octavio Romero w sobotę informował, że kiedy zauważono wyciek, zamknięto przepływ. W czasie eksplozji w rurociągu znajdowało się około 10 tysięcy baryłek wysokooktanowego paliwa.

W sobotę Lopez Obrador zapowiedział kontynuowanie walki z tym procederem, który w wielu miejscach kraju cieszy się poparciem biednej ludności wiejskiej. 

RadioZET/PAP/JZ