Zamknij

Burmistrz Leicester zapowiada wsparcie dla ofiar eksplozji

Redakcja
26.02.2018 19:56
Leicester
fot. Twitter

Burmistrz Leicester Peter Soulsby zapowiedział w poniedziałek w rozmowie z polskimi mediami, że miasto zaoferuje wsparcie dla osób poszkodowanych w niedzielnej eksplozji budynku, w którym znajdował się polski sklep.

Do wybuchu doszło w niedzielę wieczorem. Według informacji przekazanych późnym popołudniem w poniedziałek przez służby ratunkowe, zginęło co najmniej pięć osób, a kolejne pięć osób pozostaje w szpitalu, w tym jedna w stanie krytycznym.

Wypełnij PIT z Fundacją Radia ZET - ściągnij darmowy program

Polscy konsulowie ustalili, że żadna z hospitalizowanych osób nie jest obywatelem Polski. Konsulowie pozostają w kontakcie z lokalną policją i próbują ustalić tożsamość ofiar śmiertelnych, choć na tym etapie nie ma doniesień o zaginionych Polakach.

Soulsby powiedział, że jest "bardzo zasmucony i zaszokowany wydarzeniami ubiegłej nocy", ale zastrzegł, że "policja doszła do wniosku, że to był tragiczny wypadek, a nie coś, co jakkolwiek byłoby związane z terroryzmem".

- Ratusz będzie bezpośrednio współpracował ze służbami ratunkowymi, (...) aby zapewnić, że wszyscy dotknięci tymi zdarzeniami mają opiekę, każdy z nich ma ciepłe miejsce, dach nad głową. (...) W ciągu kolejnych dni będziemy (...) chcieli zadbać o to, aby osoby poszkodowane, dotknięte tym zdarzeniem i te, które straciły dom, otrzymały wsparcie, które pozwoli im odbudować swoje życie - tłumaczył.

Burmistrz miasta podkreślił jednocześnie, że jest pod wrażeniem reakcji mieszkańców, chwaląc kilkunastotysięczną społeczność Polaków mieszkających w Leicester.

- Jesteśmy bardzo dumni z tego, że Leicester jest jednym z najbardziej różnorodnych miast w Europie. (...) Mamy tutaj wiele osób, które stworzyły tu swój dom na przestrzeni wielu dekad - to nie jest tylko nowy fenomen, nowa generacja, ale wiele pokoleń, które odgrywają bardzo ważną rolę w każdym aspekcie życia naszego miasta - tłumaczył.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Jednocześnie Soulsby dodał, że jest "myślami ze wszystkimi poszkodowanymi", i zaznaczył, że zniszczony polski sklep "służył nie tylko polskiej, ale też szerszej społeczności - włącznie ze mną".

- Mam rodzinę, która mieszka w pobliżu, często odwiedzam tę okolicę i korzystałem z tego sklepu - dodał.

Wszystkie osoby poszukujące kontaktu z bliskimi, którzy mogli ucierpieć w wyniku eksplozji, proszone są o kontakt z lokalną policją pod numerem 101 lub z konsulatem generalnym RP w Manchesterze pod numerem telefonu alarmowego +44 7769 975719.

W Leicester mieszka ok. 330 tys. osób. Według szacunków brytyjskiego biura statystycznego (ONS) z 2017 roku ok. 11 tys. mieszkańców to Polacy.

RadioZET.pl/pap/maal