Zamknij

Wybuch w zakładach Orlenu. „Zamknąć okna i nie wietrzyć domów”

21.07.2022 11:05

W należących do Orlenu zakładach chemicznych w pobliżu Litvinowa w Czechach doszło w nocy do eksplozji – podała Wirtualna Polska. Przyczyną wybuchu była „usterka techniczna”.

wybuch w zakładach Orlen Unipetrol
fot. https://twitter.com/michalblaha

Orlen działa w Czechach między innymi poprzez zakłady chemiczne w Záluží koło Litvínova. 20 lipca około 23:00 doszło w nich do wybuchu zbiornika, w wyniku czego wzniecony został pożar. Rannych zostało czterech pracowników, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

„W tej chwili pożar jest prawie ugaszony, strażacy sprawdzają miejsce wybuchu kamerą termowizyjną. Hydrokraking jest wyłączony, a nadmiar produkcji jest spalany w sposób kontrolowany na bezpiecznych palnikach polowych. Przez cały dzień będziemy ustalać skalę szkód, przyczyny wypadku ustali wszczęte śledztwo” – zakomunikował na Twitterze Orlen Unipetrol.

Eksplozja w zakładach Orlen Unipetrol. Czterech pracowników rannych

Pożar, który powstał w wyniku wybuchu, gasiło w czeskich zakładach Orlenu 9 zastępów strażaków. Ogień udało się opanować, na wszelki wypadek na miejscu pozostała na noc jedna jednostka.

„Na miejscu zdarzenia pozostała jednostka lokalnej przedsiębiorczości straży pożarnej. Około godziny 8:00 będą kontynuować badanie przyczyny wybuchu z następującym po nim pożarem i określać rozmiar szkód” - podała na Twitterze lokalna straż pożarna.

Czterech pracowników, którzy zostali ranni, przetransportowano do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, dokładny stan w jakim się znajdują nie został jednak jeszcze podany.

Czeski serwis iDNES.cz. poinformował, że okoliczni mieszkańcy otrzymali od miejscowego ratusza SMS-y zalecające zamknięcie okien i wstrzymanie się od wietrzenia domów. W wyniku pożaru do powietrza mogły dostać się groźne dla zdrowia substancje.

Grupa Orlen Unipetrol to największa w Czechach spółka petrochemiczna i rafineryjna. Specjalizuje się na w przerobie ropy naftowej oraz produkcji, dystrybucji i sprzedaży paliw i produktów petrochemicznych, zwłaszcza tworzyw sztucznych i nawozów.

loader

RadioZET.pl/Wirtualna Polska