Zamknij

Wybuch wulkanu w Gwatemali: rośnie liczba ofiar

Redakcja
08.06.2018 07:44
Wybuch wulkanu w Gwatemali: rośnie liczba ofiar
fot. PAP/EPA

Do 109 osób wzrósł bilans ofiar śmiertelnych erupcji Wulkanu Ognia - podał Reuters w piątek. Za zaginione uznaje się 197 osób. Do erupcji wulkanu doszło w niedzielę i był to najsilniejszy wybuch tego wulkanu w ostatnich 40 latach.

Wulkan wyrzucał słup popiołów na wysokość 10 tys. metrów.

Zobacz także

Wobec trudnych warunków panujących wokół odległego o 50 km od stolicy Gwatemali Wulkanu Ognia po jego erupcji, agencja do walki z klęskami żywiołowymi zawiesiła po 72 godzinach akcję ratowniczą.

Gwatemala: Wybuch wulkanu

Wznowienie poszukiwań zaginionych mieszkańców okolic wulkanu prawdopodobnie nie nastąpi w najbliższych dniach. Gwatemalski Narodowy Instytut Sejsmologii, Wulkanologii i Meteorologii ostrzegł w czwartek, że w rejon masywu Wulkanu Ognia dotrą w ciągu najbliższych godzin ulewne deszcze i burze, co może spowodować zejście ze zboczy wulkanu, liczącego 3763 metry wysokości, groźnych lawin popiołów wulkanicznych i błota.

Szef Gwatemalskiego Instytutu Medycyny Sądowej Fanuel Garcia poinformował, że ustalanie tożsamości zabitych jest trudne, bo niektóre zwłoki zostały zniekształcone i pozbawione linii papilarnych, w związku z tym niezbędne będzie pobieranie próbek DNA lub stosowanie innych metod.

Wskutek szkód wyrządzonych przez potężną erupcję ucierpiały prawie dwa miliony mieszkańców wsi, osiedli i miasteczek położonych wokół Wulkanu Ognia.

Volcan de Fuego, czyli Wulkan Ognia, liczący 3763 metry wysokości, pozostaje nieprzerwanie aktywny co najmniej od czasów podboju Ameryki przez hiszpańskich konkwistadorów.

RadioZET.pl/PAP/KM