Zamknij
Wulkan, La Palma
  • net-epa09482249
  • mid-epa09481258_2
  • mid-epa09482852
  • 9 Zobacz
fot. AP/Associated Press/East News

Wybuch wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma emituje do atmosfery ogromne ilości dwutlenku siarki. Toksyczna chmura zmierza z Wysp Kanaryjskich w kierunku Europy. Eksperci ostrzegają przed rosnącym ryzykiem wystąpienia kwaśnych deszczy.

Wulkan na wyspie La Palma wybuchł w niedzielę (19 września). Erupcję poprzedziły tysiące wstrząsów sejsmicznych w okolicy. Cumbre Vieja może pozostać aktywny przez wiele tygodni, a nawet kilka miesięcy, w zależności od ilości zebranej pod powierzchnią magmy. 

Obecnie lawa wydostaje się przez 9 szczelin w południowym obszarze wulkanu. Dwa jęzory lawy posuwają się wolniej, z prędkością 20 metrów na godzinę i znajdują się ok. 2 km od wybrzeża. Wpłyniecie do morza może zająć kilka dni.

La Palma. Toksyczna chmura zmierza w stronę Europy

Wulkan na kanaryjskiej La Palmie emituje duże ilości dwutlenku siarki, wysoce toksycznego gazu. Obawy koncentrują się na toksycznej chmurze, która zmierza w kierunku Europy. Emisje gazów wulkanicznych mogą powodować występowanie tzw. kwaśnych deszczów.

Eksperci prognozują, że zanieczyszczone powietrze dotrze do części Andaluzji, Murcji, Walencji i Balearów w ciągu najbliższych 48 godzin. Toksyczna chmura może zbliżyć się również do wybrzeży Francji oraz Włoch. 

Niebezpieczeństwo dla mieszkańców La Palmy stanowi również popiół wulkaniczny, który może powodować urazy dróg oddechowych, oczu i skory - ostrzegli eksperci. Lokalne władze zaleciły nieopuszczanie domów, na które spada popiół, a także zamkniecie drzwi i okien.

Do tej pory z obszarów wyspy zagrożonych lawą wulkaniczną ewakuowano 6 tys. osób, ponad 180 domów zostało zniszczonych, a 6 głównych dróg pozostaje odciętych dla ruchu. Lawa zalała 153 hektary pól, w tym plantacje bananów kanaryjskich, owoców awokado i winogron. Wyrządzone szkody szacowane są na 400 mln euro, ponad 0,1 proc. PKB wyspy. Regionalny premier Wysp Kanaryjskich Angel Victor Torres ogłosił zachodni obszar wyspy strefą katastrofy. Europejski Fundusz Solidarności pomoże w rekonstrukcji - zapewnił na Twitterze.

RadioZET.pl/Euro Weekly News/PAP