Zamknij

Słowacja wydaliła rosyjskiego dyplomatę. „Został uznany za persona non grata”

Redakcja
05.12.2018 15:20
Słowacja wydaliła rosyjskiego dyplomatę. „Został uznany za persona non grata”
fot. 0000531/Reporter/Angelika von Stocki

Premier Słowacji Peter Pellegrini poinformował w środę o wydaleniu z kraju rosyjskiego dyplomaty, który prowadził działalność szpiegowską. Pellegrini dodał, że działania te były wymierzone w Słowację i jej sojuszników.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Na podstawie informacji wywiadu wojskowego 22 listopada bieżącego roku pracownik dyplomatyczny attachatu wojskowego ambasady Federacji Rosyjskiej został uznany za persona non grata – powiedział szef słowackiego rządu.

Zobacz także

Dodał, że Rosjanin miał 48 godzin na opuszczenie placówki i wyjechał w tym czasie ze Słowacji. Według Pellegriniego dyplomata prowadził działalność szpiegowską niezgodną z zasadami Konwencji Wiedeńskiej.

„Z Federacją Rosyjską mamy standardowe stosunki”

– Nasza orientacja polityczna jest bardzo jasna, jeszcze raz deklarujemy, że jest proeuropejska i proeuroatlantycka. Z Federacją Rosyjską mamy standardowe stosunki i przeprowadziliśmy to zgodnie ze wszystkimi dyplomatycznymi zwyczajami i zasadami. Jestem zadowolony, że to było respektowane i ta osoba opuściła terytorium Słowacji, tak jak należało – skomentował wydalenie dyplomaty Pellegrini.

Słowacja nie wydaliła żadnego rosyjskiego dyplomaty po otruciu Skripala

Media zwróciły uwagę, że w związku z próbą otrucia w marcu byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU i brytyjskiego agenta Siergieja Skripala Słowacja nie wydaliła żadnego rosyjskiego dyplomaty, jak zrobiła to część państw NATO i UE. Na konsultacje wezwany był ambasador z Moskwy.

Zobacz także

Przypomniano także ostatni raport Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS), który został opublikowany w maju i który dotyczył 2017 roku. W tym dokumencie, bez wskazywania konkretnych krajów, SIS stwierdziła, że przeciwko Słowacji prowadzona jest działalność zagranicznych tajnych służb. Podkreślono, że ta aktywność skierowana jest nie tylko przeciwko Słowacji, ale także przeciwko sojuszom, do których Słowacja należy. SIS podkreśliła także, że monitorowanie obcej działalności odbywa się w ścisłej współpracy z partnerskimi służbami państw NATO i UE.

Zobacz także

Media przypomniały także, że za szpiegostwo w roku 2004 wydalony został jeden z pracowników dyplomatycznych rosyjskiej ambasady, co zakończyło się podobnym krokiem ze strony Moskwy. Według serwisu Aktuality.sk do uznania rosyjskiego dyplomaty za persona non grata doszło także w 2003 roku, ale wówczas tej informacji nie upubliczniono.

RadioZET/PAP/JZ