Zamknij

Wypadek autobusu z Polakami w Chorwacji. Wiadomo, skąd pochodzą pasażerowie

06.08.2022 13:22

Autokarem, który uległ wypadkowi w Chorwacji, podróżowała pielgrzymka organizowana przez Biuro Bractwa św. Józefa. Wyruszyła ona w piątek z Częstochowy do Medziugorie. Byli w niej m.in. pielgrzymi z okolic Sokołowa, Konina i podradomskiej Jedlni - poinformował rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Z kolei diecezja włocławska przekazała, że wśród ofiar są osoby z jej terenu.

wypadek w Chorwacji
fot. DAMIR SENCAR/AFP/East News

Łukasz Jasina poinformował w sobotę dziennikarzy, że w autokarze, który uległ wypadkowi w Chorwacji, "było 42 pielgrzymów i dwóch kierowców". - Kilkanaście osób jest ciężko rannych. Do nich w tej chwili dotarli konsul i wicekonsul, którzy pojechali na miejsce wypadku. Za kilka godzin prawdopodobnie dotrze też delegacja pod przewodnictwem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - przekazał.

Rzecznik MSZ poinformował, że była to "pielgrzymka organizowana przez Biuro Bractwa św. Józefa, która wyjechała wczoraj z Częstochowy do Medziugorie, znanego ośrodka maryjnego w Bośni i Herzegowinie".

Wypadek w Chorwacji. Wśród pielgrzymów były m.in. osoby z woj. mazowieckiego

- Wśród pielgrzymów było trzech księży, sześć zakonnic. Reszta to głównie świeccy pielgrzymi z okolic Sokołowa, Konina i podradomskiej Jedlni, czyli głównie z obszaru województwa mazowieckiego. Ale wszystkie te sprawy będziemy się starali w ciągu najbliższych kilku godzin zweryfikować - zaznaczył rzecznik MSZ.

Diecezja włocławska poinformowała, że wśród ofiar wypadku autokaru w Chorwacji, są osoby z terenu tej diecezji.

"Rano dotarła do nas wiadomość o wypadku w Chorwacji polskiego autokaru z pielgrzymami jadącymi do Medziugorie. Wśród nich byli pielgrzymi z diecezji włocławskiej z księdzem, pełniącym opiekę duchową. Po rozmowie z duchownym wiemy, że pielgrzymi pochodzili z różnych stron Polski. Z diecezji włocławskiej w feralnym autokarze znajdowało się 10-12 osób. Nie wszyscy przeżyli wypadek" - poinformowała diecezja.

Biskup włocławski Krzysztof Wętkowski złożył wyrazy współczucia rodzinom ofiar. Wszystkich poszkodowanych pielgrzymów oraz ich rodziny otacza modlitwą.

"Prosi również, by w kościołach diecezji włocławskiej, zwłaszcza dziś i jutro, modlono się o wieczne zbawienie dla zmarłych, o zdrowie dla rannych i o pociechę, i siły dla ich rodzin" - napisano na stronie kurii.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP - Daria Porycka, Tomasz Więcławski, Jerzy Rausz