Zamknij

Są zarzuty dla Polaków za tragiczny wypadek na Słowacji [NOWE FAKTY]

Redakcja
02.10.2018 23:04
Wypadek na Słowacji. Zarzuty dla Polaków, grozi im do 5 lat więzienia
fot. Polícia Slovenskej republiky/Facebook

Policja z Dolnego Kubina na Słowacji postawiła we wtorek zarzuty spowodowania "ogólnego zagrożenia" trzem Polakom. Mężczyźni ścigając się samochodami spowodowali wypadek, w którym zginął 57-latek. Bezpośredniemu sprawcy wypadku grozi od 2 do 5 lat więzienia. Wśród zatrzymanych znalazł się dziennikarz motoryzacyjny, który wypożyczył auto do testów.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Pozostałym dwóm osobom, które usłyszały zarzuty, grozi kara więzienia od sześciu miesięcy do trzech lat.

Policjanci wciąż powtarzają apel do kolejnych ewentualnych świadków zdarzenia o informacje, ewentualnie o przedłożenie na potrzeby organów ścigania zapisów z rejestratorów wideo, w które wyposażonych jest wiele słowackich samochodów.

Zobacz także

Policjanci ustalili do tej pory, że samochody z polskimi rejestracjami jeździły po trasie Rajeckie Teplice - Żyilina - Streczno - Martin - Krpelany - Kralovany - Parnica - Dolny Kubin.

Brawurowa jazda, w wyniku której zginął słowacki obywatel, doprowadziła do otwartej akcji jednego z chadeckich posłów z Ruchu Chrześcijańsko-Demokratycznego (KDH) Milana Vaszeczki, który chce zaostrzenia kar dla piratów drogowych. Vaszeczka jest zdania, że zapisy kodeksu karnego nie odpowiadają rzeczywistości.

"Jeżeli ktoś zachowuje się jak ci piraci, to trzeba na nich patrzeć jak na umyślnych morderców" – napisał na swoim portalu internetowym Vaszeczka.

W niedzielę doszło do wypadku i tragicznej śmierci 57-letniego Słowaka, który zmarł na oczach syna. Samochody zderzyły się w okolicy miasta Dolny Kubin, leżącego około 40 km od polskiej granicy. Trzej polscy kierowcy, jadąc szybko, wyprzedzali inne samochody na ciągłej linii.

Zobacz także

- Śledztwo wykazało, że 27-letni kierowca, obywatel polski, jechał ferrari z Dolnego Kubina. Za nim 42-letni Polak jechał porsche cayenne. Obaj rozpoczęli wyprzedzanie kolumny samochodów w miejscu, gdzie zakazuje tego ciągła linia. Następnie kierowca porsche uderzył w jadące przed nim ferrari, które zwolniło i wróciło na swój pas. (Kierowca) porsche jednak nie zdołał już tego zrobić i miał czołowe zderzenie z jadącą w przeciwnym kierunku skodą fabią, którą prowadził 57-letni mężczyzna, mieszkaniec rejonu Dolnego Kubina – mówił rzecznik lokalnej policji Radko Moravczik.

Testy wykazały, że żaden z kierowców nie był pod wpływem alkoholu. Szkody szacowane są na 35 tysięcy euro.

Radio ZET informowało we wtorek, że wśród zatrzymanych za wypadek na Słowacji znalazł się polski dziennikarz motoryzacyjny. Samochód, który brał udział w kolizji, wypożyczył na testy od polskiego oddziału Mercedes Benz.

Firma zwróciła uwagę, że użycza samochody do testów dziennikarzom motoryzacyjnym, ale za każdym razem dokładnie określa warunki, jak taki samochód ma być bezpiecznie użytkowany.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD