Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ranny Polak uwięziony na K2. Pakistańczycy żądają pieniędzy

09.02.2018 18:26
xxx wiadomosci

Rafał Fronia uwięziony na K2. Polski himalaista, który w piątek został trafiony kamieniem, w efekcie czego złamał przedramię, wciąż oczekuje na transport do szpitala. Krzysztof Wielicki w rozmowie z TVP Info powiedział, że Pakistańczycy zażądali gwarancji finansowych. 

Ranny Polak uwięziony na K2. Pakistańczycy żądają pieniędzy fot. Rafał Fronia/Polski Himalaizm Zimowy / Facebook

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy polscy himalaiści zdobędą szczyt K2?

Podczas wyprawy na niezdobyty zimą szczyt w Karakorum K2 złamania przedramienia doznał Rafał Fronia - poinformowano na oficjalnym koncie Polskiego Himalaizmu Zimowego na Facebooku. Do urazu doprowadził samoistnie spadający kamień.

"W dniu dzisiejszym ok. 14.00 czasu lokalnego podczas podchodzenia do obozu C1 (5900m) samoistnie spadający kamień uderzył Rafała Fronię w przedramię powodując złamanie. Po zejściu do bazy i zaopatrzeniu medycznym oczekuje na ewakuację helikopterem do szpitala w Skardu. W najbliższych dniach powróci do kraju" - napisano w komunikacie.

Wcześniej w tym tygodniu w podobny sposób urazu doznał Adam Bielecki. "Skończyło się na złamanym nosie i sześciu szwach" - poinformował później.

Jak poinformował kierownik wyprawy na K2, Pakistańczycy nie spieszą się z wysłaniem helikoptera do Rafała Froni. To nie pierwszy taki przypadek, który spotyka polskich himalaistów. W trakcie akcji ratowniczej na Nanga Parbat, Pakistańczycy żądali gwarancji bankowych na poziomie 50 tysięcy dolarów za wysłanie śmigłowca do Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol.

- Dzisiaj helikopter nie mógł przylecieć. Czekamy na decyzję. Może jutro. Są jeszcze pewne problemy proceduralne związane z gwarancjami, ale mam nadzieję, że jak najszybciej uda się Rafała ewakuować do szpitala - poinformował w rozmowie z TVP Info Krzysztof Wielicki. 

RadioZET.pl/PAP,Onet,TVP/DG 

Oceń