Zamknij

Wywiad wojskowy Ukrainy przechwycił plany inwazji Rosji. Dotyczyły m.in. Kijowa

14.04.2022 16:17
Plan Rosji zakładał zajęcie lewobrzeżnej Ukrainy i Kijowa
fot. LOUAI-BARAKAT/SIPA/SIPA/East News

Ukraiński wywiad otrzymał dokumenty potwierdzające rosyjskie zamiary zajęcia lewego brzegu Ukrainy i Kijowa. Grupa wojsk Putina operująca w rejonie Czernihowa i Sum miała podejść do stolicy, ale – wobec niepowodzenia – wycofała się z Ukrainy. Rosjanie przerzucili siły w rejon Donbasu i Charkowa.

Rosja chciała zająć Ukrainę na lewym brzegu Dniepru oraz stołeczny Kijów – plany wojsk Putina nakreślił w czwartek ukraiński wywiad wojskowy. Jak podaje agencja Ukrinform, pozyskane dokumenty są kolejnym dowodem na rosyjski plan szybkiego zajęcia Kijowa w rozpoczętej 24 lutego wojnie.

Odpowiedzialna za to zadanie była w szczególności grupa wojsk rosyjskich "Centrum", która działała w rejonie Czernihowa i Sum. Czytamy, że jej celem było dotarcie i zajęcie lewego brzegu Kijowa.

Wywiad wojskowy Ukrainy: Rosja miała zająć lewobrzeżną Ukrainę

W przechwyconym rozkazie dla Rosjan dowódcy 96. brygady rozpoznawczej otrzymali wiadomość ze sztabu 1. Armii Pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego Rosji.

Dokument określał etapy ofensywy Rosjan i zadania dla personelu brygad. Jednocześnie potwierdził, że oświadczenia rosyjskich polityków i propagandystów o rzekomych zamiarach zatrzymania ukraińskich jednostek wokół stolicy i dobrowolnego wycofania się z Kijowa były kolejnymi kłamstwami, na rzecz tuszowania porażki agresorów.

RadioZET.pl/Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy

Wojna na Ukrainie - najnowsze informacje na żywo

C