Zamknij

Wzrost liczby zakażeń koronawirusem. Wracają maseczki w zamkniętych pomieszczeniach

06.07.2022 16:28

Władze Cypru zdecydowały w środę o ponownym wprowadzeniu obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych w celu ochrony przed koronawirusem. Przepis wchodzi w życie w najbliższy piątek.

Maseczki
fot. AP Photo/Matt Rourke/East News (zdjęcie poglądowe)

Cypr 1 czerwca zniósł obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych. Tamtejszy rząd wraca jednak do tego przepisu z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem w ostatnich dniach.

Cypr. Wraca obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach

Jak pisze Reuters, eksperci ds. zdrowia na Cyprze zalecili wprowadzenie tego obowiązku "po serii infekcji rozprzestrzeniającej się od osób, które nie podjęły odpowiednich środków ostrożności".

Reuters powołuje się również na cypryjskiego ministra zdrowia Michalisa Hadjipantela, który potwierdził, że przepis przywracający zasłanianie nosa i ust w pomieszczeniach zamkniętych zacznie obowiązywać już w najbliższy piątek - 8 lipca.

Obecnie na Cyprze nie są ogłaszane codzienne statystyki dotyczące COVID-19. Ostatnio takie dane zostały podane w miniony piątek i mówiły o ponad 10 tys. zakażeń w ciągu tygodnia. Siedem dni wcześniej informowano o nieco ponad 7 tys. nowych przypadków w ciągu tygodnia.

Od początku pandemii na Cyprze zmarło 1075 osób, u których zdiagnozowano COVID-19. Ogółem od marca 2020 roku potwierdzono tam prawie 516 tys. przypadków zakażenia koronawirusem.

Wzrost zakażeń także w Polsce. Co na to rząd?

Ostatni tydzień przyniósł wzrost zakażeń m.in. w Niemczech, we Włoszech i w Hiszpanii. W Polsce - zgodnie z danymi rządowymi - 6 lipca zanotowano 964 zakażenia koronawirusem, w tym 133 ponowne. Od 30 czerwca do 6 lipca badania potwierdziły 4163 zakażenia, w tym 556 ponownych. Zmarło 16 osób z COVID-19.

Co na to polski rząd? W odpowiedzi na pytanie Polskiej Agencji Prasowej o przygotowanie do spodziewanej fali zakażeń koronawirusem w Polsce, Ministerstwo Zdrowia przekazało, że obecnie nie pracuje nad zmianą przepisów, ale na bieżąco monitoruje sytuację.

"Wraz ze współpracującymi ośrodkami ekspertów przygotowujemy i śledzimy analizy krajowe i międzynarodowe. Przygotowujemy się na różne scenariusze, natomiast na obecną chwilę nie zapadły żadne decyzje o wprowadzaniu zmian regulacyjnych" - poinformował resort.

loader

RadioZET.pl/PAP/Reuters