Zamknij

Frazeologizmy do zmiany. Mogą być niezręczne dla wegetarian

Redakcja
04.12.2018 15:01
Frazeologizmy do zmiany. Mogą być niezręczne dla wegetarian
fot. Shutterstock

Jak „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”, żeby nie obrazić uczuć wegetarian? Walcząca o etyczne traktowanie zwierząt organizacja PETA ma pomysł – zmienić związki frazeologiczne. W jaki sposób? Pozbawić je „mięsnych” skojarzeń.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Frazeologizmy po angielsku różnią się od tych polskich. Tam, gdzie w języku angielskim znajdziemy „odzwierzęce” sformułowania, w języku polskim ich nie będzie. I na odwrót. Jednak w każdym języku takie idiomy są.

Zdaniem PETA warto z nich… zrezygnować i – tak jak w przypadku dań w wegetariańskiej diecie – zamienić na „bezmięsne”. Pomysł organizacji już jest szeroko komentowany w Wielkiej Brytanii.

Co na to brytyjscy językoznawcy?

Jak zauważa dr Shareena Hamzah z Uniwersytetu Swansea, współcześnie wzrasta ludzka świadomość i sami szukamy innych, przyjaznych dla wszystkich, form ekspresji.  Zdaniem ekspertki negatywny wpływ przemysłu mięsnego na klimat może zachęcić, a nawet zmusić nas do unikania „animalnych” frazeologizmów i metafor.

A PETA wprost zachęca do zastąpienia „odzwierzęcych” idiomów innymi. Jak więc nie urażając nikogo, stawić czoło wyzwaniu? Zamiast „łapać byka za rogi” – „złapać różę za kolce”. A jak załatwić dwie sprawy naraz? Zamiast „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu” – „nakarmić dwa wróble jedną babeczką”.

Zobacz także

Organizacja podaje więcej podobnych przykładów.  Dr Hamzahuważa jednak, że wegetarianie i weganie wcale nie muszą w stu procentach popierać zmiany. Jak zaznacza, wiele bezmięsnych burgerów ma „udawać” mięso, np. taki z kotletem z „krwistego buraka”. Podkreśla przy tym, że „pewne zmiany w języku są już przesądzone”.

Dyskusja o „wegetarianizacji” języka w Wielkiej Brytanii toczy się równolegle do sprawy w brytyjskim sądzie, który decyduje, czy weganizm można uznać za współczesną „religię”.

RadioZET.pl/Sky NEWS/JŚ