Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Frazeologizmy do zmiany. Mogą być niezręczne dla wegetarian

04.12.2018 15:01
xxx wiadomosci

Jak „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”, żeby nie obrazić uczuć wegetarian? Walcząca o etyczne traktowanie zwierząt organizacja PETA ma pomysł – zmienić związki frazeologiczne. W jaki sposób? Pozbawić je „mięsnych” skojarzeń.

Frazeologizmy do zmiany. Mogą być niezręczne dla wegetarian fot. Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Frazeologizmy po angielsku różnią się od tych polskich. Tam, gdzie w języku angielskim znajdziemy „odzwierzęce” sformułowania, w języku polskim ich nie będzie. I na odwrót. Jednak w każdym języku takie idiomy są.

Zdaniem PETA warto z nich… zrezygnować i – tak jak w przypadku dań w wegetariańskiej diecie – zamienić na „bezmięsne”. Pomysł organizacji już jest szeroko komentowany w Wielkiej Brytanii.

Co na to brytyjscy językoznawcy?

Jak zauważa dr Shareena Hamzah z Uniwersytetu Swansea, współcześnie wzrasta ludzka świadomość i sami szukamy innych, przyjaznych dla wszystkich, form ekspresji.  Zdaniem ekspertki negatywny wpływ przemysłu mięsnego na klimat może zachęcić, a nawet zmusić nas do unikania „animalnych” frazeologizmów i metafor.

A PETA wprost zachęca do zastąpienia „odzwierzęcych” idiomów innymi. Jak więc nie urażając nikogo, stawić czoło wyzwaniu? Zamiast „łapać byka za rogi” – „złapać różę za kolce”. A jak załatwić dwie sprawy naraz? Zamiast „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu” – „nakarmić dwa wróble jedną babeczką”.

Organizacja podaje więcej podobnych przykładów.  Dr Hamzahuważa jednak, że wegetarianie i weganie wcale nie muszą w stu procentach popierać zmiany. Jak zaznacza, wiele bezmięsnych burgerów ma „udawać” mięso, np. taki z kotletem z „krwistego buraka”. Podkreśla przy tym, że „pewne zmiany w języku są już przesądzone”.

Dyskusja o „wegetarianizacji” języka w Wielkiej Brytanii toczy się równolegle do sprawy w brytyjskim sądzie, który decyduje, czy weganizm można uznać za współczesną „religię”.

RadioZET.pl/Sky NEWS/JŚ

Oceń