Zamknij

Wiolonczelistka wyprowadzona z samolotu. Powodem był jej instrument

Redakcja
05.08.2018 17:10
Z powodu instrumentu wiolonczelistka została wyprowadzona z samolotu
fot. MichaelMaggs/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0, Simon_sees/Flickr/CC BY 2.0

Chińska wiolonczelistka została wyprowadzona z amerykańskiego samolotu z powodu jej instrumentu. Linia American Airlines uznała, że wiolonczela nie może być przewożona w miejscu dla pasażerów, choć nie przekroczyła ona dopuszczalnej wagi.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sprawę opisała telewizja NBC 5 Chicago. Pochodząca z Chin Jingjing Hu, studentka z UniwersytetuDePaula, leciała z Chicago do Miami ze swoją wiolonczelą. Jak podkreśliła mówiąc o swoim instrumencie wartym 30 tys. dolarów: - Może przesadzam, ale to jest ważniejsze niż nasze życie.

Wiolonczelistka zarezerwowała dwa miejsca w samolocie - jeden dla siebie, drugi dla swojego instrumentu. Fakt, że chce wprowadzić na pokład gabarytowy przedmiot, zgłosiła wcześniej do American Airlines, które nie stwarzało z tego powodu problemów.

Zobacz także

W pierwszą stronę artystka nie napotkała żadnych przeszkód i wiolonczela przeleciała trasę z Chicago do Miami w miejscu dla pasażera. Jednak w drodze powrotnej załoga samolotu uznała, że instrument jest za duży i nie może lecieć w kabinie pasażerskiej. Powodem miał być mniejszy niż ostatnim razem samolot.

NBC 5 Chicago podkreśliło, że amerykańskie przepisy lotnicze pozwalają na przewożenie w miejscu dla pasażerów instrumentów, takich jak wiolonczela.

Linia American Airlines w swoim regulaminie dopuszcza taką możliwość, jeśli przedmiot waży nie więcej niż 165 funtów (ok. 74 kilogramy). Tymczasem wiolonczela studentki była o 10 funtów lżejsza. Mimo to została instrumentalistka wyprowadzona z samolotu przez siły porządkowe.

Zobacz także

Linia lotnicza oświadczyła, że doszło do "nieporozumienia". Artystka z opóźnieniem wróciła do Chicago, gdzie czekał na nią mąż, który całe zajście opisał na Facebooku.

To nie pierwszy raz, kiedy pokład samolotu opuszcza pasażer próbujący przewieść wiolonczelę.

W ubiegłym roku - również na pokładzie maszyny American Airlines - muzyk został wyprowadzony z pokładu, ponieważ uznano, że tak duży instrument na miejscu dla pasażerów stwarza niebezpieczeństwo podczas lotu. Linia lotnicza uznała takie działanie za błąd i przeprosiła muzyka.

Zobacz także

RadioZET.pl/NBC 5 Chicago/PTD