Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

W Czechach za unijne pieniądze wyremontowali agencję towarzyską

06.04.2017 19:45
xxx wiadomosci

Publiczne pieniądze wydane na dom publiczny! Z takim skandalem zmagają się nasi południowi sąsiedzi. Za pieniądze z unijnej dotacji wyremontowali agencję towarzyską. Odświeżenie domu publicznego kosztowało podatników 40 tysięcy euro.

W Czechach za unijne pieniądze wyremontowali agencję towarzyską fot. AFP
Zagłosuj

Byłeś kiedyś w agencji towarzyskiej?

Pomezi nad Ohri to malutka, licząca 110 mieszkańców, czeska wieś przy granicy z Niemcami. To tam doszło do niecodziennej sytuacji, bowiem okazało się, że unijne środki wykorzystano na remont domu publicznego. Jak informują lokalne media, do właściciela budynku, gdzie mieści się agencja, zwrócono się już o zwrot całej kwoty, uzasadniając formalnie, że „projekt nie spełnia warunków dofinansowywania obszarów wiejskich”.

– Częstym problemem dla urzędników jest wydawanie pieniędzy na świadczenia, których prace jedynie zlecono, ale ostatecznie nie wykonano – komentował Peter Jahr, konserwatywny niemiecki europarlamentarzysta z partii CDU, dodając, że ta konkretna sprawa pokazuje, że w celu uniknięcia oszustw sprawdzanie wydatkowania funduszy unijnych musi następować wręcz natychmiastowo. Sprawie przyjrzy się teraz dokładniej w Brukseli OLAF, czyli Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych.

RadioZET.pl/heute.at/strz

Oceń