Zamknij

Zabił 9-miesięczną córkę, bo płakała. Złamał jej kręgosłup i rozerwał aortę

20.10.2022 19:52

W zakładzie karnym amerykańskiego stanu Oklahoma w McAlester wykonano w czwartek wyrok śmierci na Benjaminie Cole'u, skazanym za zabicie swojej 9-miesięcznej córeczki Brianny. Sąd Najwyższy USA odrzucił dwie apelacje, złożone niemal w ostatniej chwili przez obrońców skazanego.

zabił córkę, bo płakała
fot. HANDOUT /AFP /East News

57-letni Cole był szóstym więźniem w Oklahomie, który został stracony, odkąd stan ten wznowił wykonywanie kary śmierci w październiku 2021 r. Egzekucja jest wykonywana przez podanie śmiertelnego zastrzyku.

W środę i w czwartek rano Sąd Najwyższy USA odrzucił dwie apelacje, złożone niemal w ostatniej chwili przez obrońców Cole'a, którzy wprawdzie nie kwestionowali, że zabił on swoją 9-miesięczną córkę, łamiąc jej kręgosłup i rozrywając aortę, jednak argumentowali, że Cole był poważnie chory psychicznie i miał narastającą zmianę w mózgu, która pogorszyła się w ostatnich latach.

Benjamin Cole zabił malutką córkę. Wykonano karę śmierci

Prokuratorzy stanowi i członkowie rodziny ofiary stali jednak na stanowisku, że objawy choroby psychicznej Cole'a były przesadzone i że brutalny charakter zabójstwa dziecka zasługuje na egzekucję. Asystent prokuratora generalnego Tessa Henry uzasadniała, że Cole zabił swoją córkę, ponieważ był wściekły, że jej płacz z łóżeczka przerwał mu grę wideo.

- On nie jest poważnie chory psychicznie - powiedział inny prokurator, zastępca prokuratora generalnego stanu Ashley Willis. - W konstytucji ani orzecznictwie nie ma nic, co uniemożliwia jego egzekucję.

Prokuratorzy argumentowali też, że niemowlę doznało wcześniej licznych obrażeń z ręki Cole'a i że w przeszłości odsiadywał on wyrok w więzieniu w Kalifornii za znęcanie się nad innym dzieckiem.

- Pierwszy raz, kiedy osobiście zobaczyłam Briannę, leżała w trumnie – mówiła Donna Daniel, ciotka ofiary. - Czy wiecie, jak okropne jest widzieć 9-miesięczne dziecko w trumnie? To dziecko zasługuje na sprawiedliwość. Nasza rodzina zasługuje na sprawiedliwość.

loader

RadioZET.pl/ PAP/ AP