Zamknij

Zabójstwo 15-latka. Był bity i torturowany. Zapadł wyrok

Jan Wysocki
22.07.2022 18:09

Dwójka Polaków - 35-letnia kobieta i jej 38-letni partner - zostali w piątek uznani przez sąd w Leeds na północy Anglii za winnych morderstwa jej 15-letniego syna. Chłopiec przez wiele miesięcy był przez nich torturowany.

Zabójstwo 15-latka. Był bity i torturowany. Zapadł wyrok
fot. WEST YORKSHIRE POLICE

Do szeroko opisywanego w brytyjskich mediach zabójstwa Sebastiana K. doszło w sierpniu zeszłego roku w Huddersfield. Niespełna rok wcześniej chłopiec przeprowadził się z Polski do Anglii, aby zamieszkać razem z matką i jej długoletnim partnerem, jednak relacje między nimi nie układały się dobrze i jak zeznał przed sądem jeden ze znajomych, para zaczęła postrzegać chłopca jako "przeszkodę". 

Zabójstwo Sebastiana. "Bili go przedłużaczem"

W ciągu kolejnych miesięcy Agnieszka K. i Andrzej L. wielokrotnie bili chłopca i poddawali okrutnym i upokarzającym karom, gdy uznali, że źle się zachowywał. Bili go m.in. listwą do łóżka, biczowali przedłużaczem i kłuli igłą. Partner matki chłopca zainstalował w domu kamery, aby go kontrolować, a na jednym z zabezpieczonych i odtworzonych w sądzie nagrań widać, jak uderza go ponad 100 razy, przerywając w pewnym momencie, aby wytrzeć pot z twarzy, podczas gdy w tym czasie K. oglądała telewizję i jadła tosty.

Sebastian zmarł w szpitalu z powodu infekcji spowodowanej "nieleczonymi powikłaniami po wielokrotnych złamaniach żeber". Pogotowie ratunkowe zostało wezwane przez parę dopiero po tym, jak chłopiec był nieprzytomny przez 2,5 godz.

W czasie procesu Agnieszka K. i Andrzej L. nie przyznali się do zamordowania Sebastiana, choć L. przyznał się do nieumyślnego spowodowania jego śmierci, a następnie obydwoje przyznali się do okrucieństwa wobec dziecka. Sąd koronny w Leeds w piątek jednomyślnie uznał obydwoje za winnych morderstwa i poinformował, że wymiar kary zostanie ogłoszony w październiku.

RadioZET.pl/PAP