Zamknij

Sąd wstrzymał ekstradycję Gruzina podejrzanego o morderstwo Polki

Redakcja
08.05.2019 14:31
Sąd wstrzymał ekstradycję Gruzina podejrzanego o morderstwo Polki
fot. Twitter/Polska Policja

Ukraiński sąd zablokował zgodę na wydanie Polsce Gruzina Mamuki K. – podejrzanego o brutalne zabójstwo młodej łodzianki. Jeśli postanowienie się uprawomocni, mężczyzna będzie mógł wyjść na wolność – poinformował w środę reporter Radia ZET.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Ukraiński sąd pod koniec marca bieżącego roku podjął decyzję o wydaniu 40-letniego Mamuki K. z Gruzji polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Postanowienie to zostało jednak uchylone.

Zobacz także

Prokuratura Generalna zaskarżyła decyzję sądu

Ukraińska Prokuratura Generalna popierała wniosek Ministerstwa Sprawiedliwości o wydaniu 40-latka polskim organom. 29 kwietnia kijowski sąd uchylił jednak decyzję o ekstradycji mężczyzny, wydaną wcześniej przez tamtejszą prokuraturę.

Zobacz także

Od decyzji o wydaniu Gruzina Polsce odwołał się obrońca podejrzanego. Na razie nie wiadomo, dlaczego ukraiński wymiar sprawiedliwości przychylił się do wniosku obrony.

Mamuka K. wyjdzie na wolność?

Jak jednak dowiedziała się „Gazeta Wyborcza”, Prokuratura Generalna na Ukrainie zaskarżyła postanowienie sądu do wyższej instancji.

Zobacz także

Jeżeli sąd drugiej instancji podtrzyma postanowienie ukraińskiego sądu, 40-letni Gruzin wyjdzie na wolność. Jak tłumaczy w rozmowie z TVN24 adwokat Iryna Myzyna – ekspertka w dziedzinie ukraińskiego prawa – „nie będzie bowiem podstaw do tego, by go przetrzymywać w areszcie”.

RadioZET/Gazeta Wyborcza/TVN24